Vlada je danas donijela novi Zakon o radu koji donosi brojne novosti, pa i dulji radni tjedan.
Iako se novim zakonom poslodavcima omogućava da radnicima nametnu 56 sati rada u jednom tjednu, ili čak 60 sati ako se tako dogovore kolektivnim ugovorom, ministar rada Mirando Mrsić tvrdi da to neće omogućiti izrabljivanje radnika.
Blago agencijama
– Ovaj zakon ne omogućava poslodavcima da 56 sati tjedno radnici rade cijelo vrijeme jer, ako u jednom tjednu odrade 56 sati, idući tjedan odradit će 32 sata. Najveći prosječni fond sati prema novom zakonu bit će 48 sati tjedno unutar četiri uzastopna mjeseca. Međutim, tih 8 sati više u svakom tjednu morat će se radnicima platiti kao prekovremeni sati – rekao je Mirando Mrsić, a na pitanje novinara kako će kontrolirati to da poslodavci ne krše prava radnika, ministar je rekao da će poslodavac morati svakom radniku pisanim putem naložiti prekovremeni rad, da će stoga postojati pisani trag o prekovremenim satima, a da će njegovi inspektori rada pojačano kontrolirati upravo te prekovremene sate.
– U slučaju da inspektori utvrde povredu radnog vremena u nekoj tvrtki, tu će tvrtku istog trenutka zatvoriti – tvrdi Mrsić.
Lakše otpuštanje
Novi ZOR omogućava i lakše otpuštanje radnika. Poslodavci više neće morati prije otkaza radniku predložiti ili omogućiti premještaj na neko drugo radno mjesto. Ministar Mrsić tvrdi na novi ZOR ne smanjuje radnička prava.
– Zakon o radu nije dirao otpremnine, nije dirao rokove za otkaz ugovora o radu i prava radnika ostala su na istoj razini, zaštićena kao i dosad. U slučaju viška radnika, odnosno restrukturiranja poduzeća da ne ode u predstečaj ili stečaj, omogućili smo da ta procedura bude jasnija, kraća. Ona je prosječno trajala 90 do 120 dana, a bit će između 30 i 60 dana – kaže Mrsić koji očekuje da će Zakon o radu – koji u Sabor ide na dva čitanja – na koncu biti donesen konsenzusom svih parlamentarnih stranaka.
"Dobit će reforme"
Premijer Zoran Milanović podsjetio je da je Njemačka prije deset godina imala veliku nezaposlenost, “čega se danas malo tko više sjeća“, ali je potom provela reforme na tržištu rada i danas ima konkurentnije gospodarstvo.
– Cijena koju su Nijemci za to platili jest da su radili više za plaće koje su ostale iste. Ljudi pozivaju na reforme. Dobit će reforme! Ali ovo što mi radimo vrlo su blage reforme – rekao je premijer Milanović.
Sindikati ogorčeni
Sindikati su ogorčeni. Nakon ignoriranja resornog ministra, zbog čega su u listopadu napustili radnu skupinu za izradu ZOR-a, i vrijeđanja od poslodavaca koji su ih prozvali neprijateljima Hrvatske, još su bliži ideji generalnog štrajka, o kojem izjašnjavanje traje još danas. Izmjene ZOR-a tržište rada učinit će krajnje nesigurnim i to će se drastično odraziti i na život budućih generacija, upozoravaju.
Produljenje radnog tjedna sa 48 na 56 sati uz zamršeno računanje prekovremenog rada dovest će do toga da radnici neće znati kada su doista radili prekovremeno, a kada će im se to prebiti s nekim drugim razdobljem, objašnjava Krešimir Sever iz NHS-a. Agencijama pak za privremeno zapošljavanje šire se mogućnosti pa će poslodavac lakše agencijskim zamijeniti radnike zaposlene na neodređeno.
>>'Zakon o radu premijer donosi iz inata'
>>Samo oni koji nisu prijatelji Hrvatske mogu podržavati generalni štrajk
Prije 22 godine obećavano je da će Republika Hrvatska biti nova Švicarska, nova Švedska. Danas vidimo da smo novi Bananistan, a ako se HDZ, SDP te njihovi sateliti i dalje nastave truditi da nam bude bolje postati ćemo novi Jututuntun.