Ekološka katastrofa

Otrov iz Spreče ulio se u Bosnu, ide prema Savi: 'Hrvatska nema plan reakcija'

Spreča
Foto: VL
Autori: Romana Kovačević Barišić, Željko Andrijanić
29.04.2018.
u 21:02

Mobiteli javnih službenika danas su bili isključeni pa ne znamo kolika je točno opasnost za Hrvatsku prelije li se otrov u Savu

Otrov iz rijeke Spreče stigao je do rijeke Bosne i ide prema Savi. – Ne možemo baratati informacijama hoće li napraviti problem širem stanovništvu u BiH i RH, ali sigurno je da se radi o ekološkoj katastrofi s kakvom se BiH dosad nije susretala. Već se počeo širiti smrad ribe koja je uginula u dodiru s otrovnom materijom, a ugroženi su i životi ljudi ako budu pili vodu iz bunara u blizini rijeke. Također, imamo zemljišta uz rijeku koja neće biti iskoristiva za poljoprivrednu proizvodnju – govori nam sugovornik iz Uprave civilne zaštite u BiH koji se upoznao sa situacijom izlijevanja otrovnih materija u rijeku Spreču, iz tvornice Sisecam soda u Lukavcu.

Smanjila se pH vrijednost

Država koju hvale kao jednu od najbogatijih vodom mogla bi zbog vlastitog nemara, kao što je uništila mnoge resurse, uništiti i ovaj. Glavni vodni federalni inspektor Mirsad Smailagić izjavio je da se pH vrijednost s 12, smanjila na 10, ali da je i dalje koncentracija tekućine koja se našla u rijeci opasna i život u njoj nije moguć.

– Od Lukavca nizvodno prema Doboju ribe su uginule, možda su se spasile manje količine bježeći pred tekućinom. Obavijestili smo lokalno stanovništvo da vodu iz Spreče ne upotrebljavaju ni u kakve svrhe, ali ni vodu iz bunara – istaknuo je inspektor Smailagić.

Samo Kvarner ima planove

Ekologinja Maja Čolović-Daul kaže kako je sastav izlivene tvari većinom kalcijev karbonat i natrijev karbonat te neki natrijevi floridi. – Znači, nisu supstancije opasne za okoliš u smislu kontaminacije tla. Ono što je problematično jest što se mijenja pH vrijednost, odnosno neutralnost, zemljišta i to je negativno za biljke – objašnjava Čolović-Daul.

Kolika je točno prijetnja ako se otrov iz rijeke Bosne ulije u Savu i time u Hrvatsku, ne znamo jer su mobiteli javnih službenika koje smo zvali danas bili isključeni.

Hrvatski ekološki aktivist Vjeran Piršić ističe dva problema.

– Postoji li procjena rizika takve ugroze i je li itko napravio, ako ne u Bosni, onda u Hrvatskim vodama ili u Službi za zaštitu i spašavanje, plan reakcije u slučaju bilo kojeg incidenta koji bi zaprijetio iz rijeka koje dolaze iz BiH, pogotovo ako se dogodi na praznik? Tu je Neretva, dijelom Korana, Una itd. Odgovori su: ne. U nekim dijelovima Hrvatske takvi planovi postoje, ali u većini ne. Mi smo na sjeveru pročistili naše planove. To što Janaf i Tankeri nisu od 1979. čistili Kvarner nešto govori, a čak i ako se to dogodi, postoje planovi što ako tada puše bura, a što ako je jugo – kazao je Piršić.

Spreča
1/17

Komentara 41

Avatar U_hljeb U gsg vg
U_hljeb U gsg vg
21:57 29.04.2018.

Pa im daj izlaz na otvoreno more.... pobilili bi ribu i u moru otrovom.... nekad su lovili bombama, a sad uvezli sirijske metode...

Avatar Admin nabijem te
Admin nabijem te
21:36 29.04.2018.

sramota!

KR
Krotila
21:23 29.04.2018.

nije isključena sabotaža

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije