Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture namjerava za Lučku kapetaniju podignuti koeficijente, nakon što su bili tek neznatno mijenjani od 2001. do danas. Ponuda ide prema sindikatima koji će poslati komentare, nakon čega bi kroz dva do tri tjedna njih trebala objaviti Vlada. Prva bi plaća bila isplaćena u travnju.
Koeficijenti bi, kako piše Slobodna Dalmacija, za članove posade brodova i brodica za traganje i spašavanje lučkih kapetanija sa srednjom stručnom spremom rasli za oko 24%. To bi bilo povećanje od 250 do 400 eura neto. Koeficijent zapovjednika broda rasli bi za 45,27%, upravitelja stroja III vrste za 68,66%, mornara na brodu 59,42% i za voditelja brodice 68,66%.
U porast su uračunati dosadašnji propisi poput prava na pomorski dodatak za svaki dan ukrcaja na brodu i "beneficirani" staž za period ukrcavanja. Pomorski dodatak bi za prosječno 15 dana ukrcaja iznosio oko 450 eura mjesečno.
U prethodnoj godini plaće posade su se kretale od 980 eura za voditelja brodice, 1.450 eura za mornara, 1.700 eura za pomorskog strojara do 1.800 eura za zapovjednika broda. Ovim se žele privući novi kadrovi u državnu službu s obzirom na to da su raspisani natječaji za 63 radna mjesta u lučkim kapetanijama i Nacionalnom centru sigurnosti plovidbe.
VEZANI ČLANCI:
Alen Rukavina, lučki kapetan u Zadru, na svom primjeru pokazao je kako će mu se promijeniti plaća. - Prije donošenja privremenih mjera Vlade imao sam plaću 1.150 eura, koja s novim privremenim dodacima iznosi 1.450 eura. Koeficijent na trenutnom radnom mjestu je 1,843, koji bi po novome iznosio 2,20, što je povećanje od 20-tak posto - kazuje.
VIDEO Plenković o štrajku sudaca
Uhljebi si djele pare, a nitko ne pita tko će ih zaraditi