Ovrha postaje zlatni rudnik za odvjetnike – reakcija je Hrvatske udruge javnih ovršitelja na nacrt prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama Ovršnog zakona. Njime se, naime, između ostalog predviđa ukidanje javnih ovršitelja, čiji bi posao trebala preuzeti Fina.
U očitovanju koje potpisuju Darko Graf i Vedran Vidmar, predsjednik i dopredsjednik HUJO-a, tvrdi se da bi se izmjenom članka 130., stavka 3. Ovršnog zakona osigurali novi poslovi odvjetnicima koji bi morali nužno nazočiti svakoj pljenidbi i uredovanju u ovrhama na pokretninama, dok je to dosad mogao obavljati sam sudski ovršitelj, odnosno, po odredbama odgođenog Ovršnog zakona iz 2010., javni ovršitelj.
Ovrha putem Fine nije efikasnija
"Prema Zakonu o parničnom postupku, koji se primjenjuje i u ovršnom postupku, u ovršnim predmetima u kojima vjerovnike (ovrhovoditelje) zastupa odvjetnik, a koji čine veliku većinu svih ovršnih predmeta, za tražbine veće od 50 tisuća kuna vjerovnika može zastupati samo odvjetnik, a za manje iznose i vježbenik iz odvjetničkog ureda kao odvjetnikov zamjenik, za čije prisustvovanje odvjetnik također ima pravo na puni iznos odvjetničke nagrade. Budući da je u Republici Hrvatskoj nenaplaćeno više od 43 milijarde kuna dugovanja, ovrha postaje pravi eldorado za odvjetnike", tvrde u HUJO-u.
Udruga optužuje ministra pravosuđa Orsata Miljenića da je pogodovao odvjetnicima jer je i sam odvjetnik, a to će i biti nakon što prestane biti ministar. Miljenićev odvjetnički ured, navode kao primjer, zastupa VIPnet kao ovrhovoditelja u jednoj šestini svih VIPnetovih ovršnih predmeta, što ukupno iznosi više desetaka tisuća ovršnih predmeta.
Navodi se i kako nakon imenovanja ministra Miljenića ministarstvo nije napravilo nikakvu analiza broja i strukture ovršnih predmeta i opterećenosti sudova i drugih tijela te da se statistički podaci za 2011. skrivaju od javnosti. Netočno je, dodaju, da je ovrha putem Fine uglavnom efikasna, jer je tijekom 2011. naplata bila neuspješna u čak 750.640 tisuća, odnosno 64,4 posto slučajeva.
Dodatni troškovi
Udruga ovršitelja tvrdi kako je netočno da bi uvođenje javnih ovršitelja povećalo troškove ovršnih postupaka jer u sustavu javnih ovršitelja odvjetnički troškovi više ne bi bili potrebni. U takvom sustavu također bi se smanjio bitno smanjio priljev ovrših predmeta na općinskim i trgovačkim sudovima. HUJO također upozorava na članak 4. Nacrta o ukidanju stvarne nadležnosti trgovačkih sudova u ovršnim postupcima, jer je, tvrde, učinkovitost općinskih sudova bitno manja od one trgovačkih.
Osim što je odgodom i planiranim ukidanjem Ovršnog zakona iz 2010. godine Hrvatska prekršila odredbe Ugovora o pristupanju Europskoj uniji glede preuzetih obveza iz poglavlja 23 o pravosuđu i temeljnim pravima, izmijenjeni zakon nameće dodatne troškove od kojih će koristi imati samo odvjetnici i mali broj javnih bilježnika, zaključuju u HUJO-u.
Ne znam sta vam je taj ovrsitelj, pretpostavljam neka vrsta ''zandara'', ovi sta plijene imovinu kad si u najvecoj financijskoj krizi. Ono kad si na na granici ponora, pa ovi dodju da te jos vise gurnu. Ako je to, to, ovako funkcionira u jednoj civilnoj zemlji. Ako gradjanin zapadne u financijsku krizu, najprije se gleda da mu se pomogne na sve moguce nacine. Npr. - Ako neko privatno poduzece, mali ili srednji obrtnik, ima financijskih problema, drzava mu izidje u susret sa porezom, dogovore se da placa, tipo neku sumu ''forfait'', bitno da firma ide naprijed i da radnici dobivaju redovno plate. Ako ima kredite u vise banaka, postoje banke sta otplate sve te kredite, i naprave jednu manju ratu povoljnu za otplatu. Ako i to ne ide, postoje jos jedna opcija, agencija koja garantira za obrtnika i preuzima na sebe citavo racunovodstvo, komunicira sa bankom i kreditorima, opet je rata svedena na mali minimum, ako i to i ne ide, e onda se tek razmislja o stecaju. Tada banka uzima nekretninu, i sve sto je iznad osnovnog kapitala, dostojnog za jedan pristojan zivot. Nitko ne smije da ti uzme osnovne stvari za zivot, samo ako posjedujes nekretnine, vrijedan kapital i sl. Stvari iz kuce, namjestaj i to, nitko ne smije da ponizi ljudsko bice do te mjere, ni pod tockom razno. Drzava odmah uskace s financijskom pomoci, socijalnom naknadom, nekim dodatnim poslom, nitko ne ostaje na ulici, cak ni zivotinje, kamoli gradjanin.