VOĆIN – Na najljepšoj slavonskoj planini Papuk snijeg je zapao do 80 centimetara, pa je gotovo sav život na površini slavonskog gorja stao. Divljač se skrila u šipražje i u dubokom snijeg čeka prestanak oborina kako bi krenula u potragu za hranom. Dok u društvu Stjepana Gala, rendžera Parka prirode Papuk, terenskim vozilom polako klizimo teško prohodnim šumskim putovima grane drveća obučene u snježno ruho zamalo da dodiruju krov vozila.
– Papuk je predivan, a priroda, posebno u ovakvim eksternim zimskim uvjetima, pokazuje tko je pravi gospodar šuma i planina, a tko gost, kaže rendžer Gal pokazujući nam na karti lokacije najzanimljivijih ponora, jama i špilja u kojima se, u dubini od nekoliko stotina metara u utrobi Papuka, odvija teško pristupačan ali zanimljiv podzemni život.
Prije 8 godina papučki rendžeri znali su za svega četiri špilja i jama, koje su slučajno, otkrili planinari. Danas, sa više od 50 obilježenih speleoloških objekata, Papuk je jedna od najzanimljivijih lokacija izoliranog kontinentalnog krša Hrvatske.
– U ponoru Uviraljka obitava čak 11 vrsta šišmiša, po čemu je Papuk postao poznat i izvan naših granica. Prije 3 godine otkrivena je jama Suhodolka koja je istražena do 103 metra, a u njoj se nalazi i dvorana 10 X 20 X 30 metara i najveća je jama u Slavoniji. U njoj su speleobiolozi otkrili kukce, papučke endeme, kakvi su vrlo rijetki. Upravo ti endemi potvrđuju povezanost Papuka s karpatskim gorjem. Od krških fenomena imamo vrtače, škrabe i jame koje tek treba istražiti. To je posao koji će trajati godinama, kaže dr. sc. Ivica Samarđić, ravnatelj Parka prirode Papuk'.
Rendžeri i speleobiolozi do sada su se spustili do 200 metara u dubinu Papuka gdje su u mračnim prolazima i jamama otkrili više od 80 vrsta kukaca, stonoga, paukova, kornjaša, lažištipavaca i račića. Neke od tih vrsta žive samo u podzemlju papučkog gorja. Uviraljka je jedino poznato hrvatsko zimovalište močvarnog šišmiša.
Unatoč dubokom snijegu, nedaleko poznatog planinarskog doma Jankovac, uspjeli smo uči u jednu manju spilju koju krase dvije prostorije. Na ulaznom prostoru pronalazimo sige i druge podzemne ukrase, a u drugoj mračnoj prostoriji šišmiše u stanju hibernacije. Na temperaturi zraka koja je desetak stupnjeva viša od vanjske šišmiši miruju i naša ih nazočnost nimalo ne smeta u spavanju. Za mnoge nezamisliv podzemni svijet s čudnim i neobičnim papučkim životinjama još će dugo godina ostati tajna, jer su opasni ulazi u spilje i jame za sada dostupni samo za obučene stručnjake.
Aaaaaaaah Papuk ...to je moj kraj...Pozega ,Nasice ,Orahovica...... Velika ,bizovacke toplice ,Jankovac i grob Pejacevica.....krasna moja Sokadija