Dva dana nakon što ju je na to prisilio Vrhovni sud Ujedinjenog Kraljevstva, britanska premijerka poslala je jučer u parlament zakon o pokretanju Brexita, formalnog izlaska iz članstva u EU, no zastupnici će imati vrlo kratak rok od pet dana da rasprave i odluče o tako važnoj odluci.
Britanski građani koji su na referendumu u lipnju prošle godine glasali za Brexit možda su mislili da će izvan EU njihov parlament biti ponovo suveren i da će odlučivati o svemu, no o najvažnijoj odluci do sada, odluci o aktiviranju nikad korištenog članka 50. Lisabonskog ugovora o proceduri izlaska iz Unije, ostavljeno je zastupnicima toliko malo vremena da je upitno mogu li uopće povesti smislenu raspravu.
– Dva dana za raspravu u drugom čitanju zakona o Brexitu pokazuju prijezir prema parlamentarnom suverenitetu. Ovo je najvažnija odluka u nekoliko generacija – komentirao je David Lammy, zastupnik Laburističke stranke, ali takvo je razmišljanje u manjini: većina zastupnika, čini se, spremna je raspraviti i usvojiti zakon po ekspresnom postupku.
David Davis, državni tajnik u vladi premijerke May zadužen za Brexit, u pisanoj izjavi koja prati tekst zakona poručio je da su građani već donijeli odluku o izlasku te da se nada da će zastupnici u Westminsteru “poštovati tu odluku i usvojiti zakon brzo”.
Britanska vlada, podsjetimo, prvotno je imala plan potpuno zaobići parlament u pokretanju procedure iz članka 50., koji propisuje način izlaska iz EU. Taj članak propisuje rok od dvije godine za izlazak, što znači da će Velika Britanija biti izvan EU do proljeća 2019. godine.
>> Britanska vlada napravila je prvi korak prema pokretanju Brexita
Rasprava se treba svesti na konstataciju da je na referendumu izražena želja većine i potvrditi vladi da ispuni zadaću dobivenu refarendumom... sve drugo je prevara demokracije ...