Spušten je zastor na još jedan Večernjakov pečat koji će, bez dvojbe, ostati upamćen kao jedinstven po mnogočemu. Sigurno je da je ovaj 19. Večernjakov pečat ujedno i pečat jednog razdoblja obilježenog nezapamćenom globalnom borbom protiv nevidljivog neprijatelja – toliko puta spominjanog koronavirusa.
Život ide dalje
Zbog pandemije i organizacija i koncept Pečata bili su znatno drukčiji nego prethodnih godina, a svakako je to i razlog što su dobitnici nagrada liječnici, stručnjaci koji su u svojim zemljama postali medijski, ali i istinski heroji u borbi za život i zdravlje. I dok je zamjenica glavnog urednika Večernjeg lista za BiH Valentina Rupčić najavljivala proglašenje Osobe godine, vjerojatno su mnogi gledatelji već naslućivali da će prestižno priznanje ovaj put otići u ruke onih koji su se na prvoj crti, s desecima tisuća medicinskih djelatnika, borili da val pandemije koronavirusa odnese što manje žrtava na ovim prostorima.
- Oni su dvije Sarajke i Banjolučanin. One su otišle iz svoje Bosne i Hercegovine u susjedne, svoje matične domovine, Srbiju i Hrvatsku, a on je ostao u svojoj BiH. Ovih troje liječnika postali su heroji u borbi protiv pandemije COVID-19 u trima državama. Alemka i Darija dvije su Sarajke, a Alen je Banjolučanin - kazala je Rupčić najavljujući dobitnike nagrade za Osobu godine, a to su doktori Alemka Markotić, Darija Kisić Tepavčević i Alen Šeranić.
Poruke za povijest
Nagrade su dobitnicima uručene na trima različitim lokacijama, u državama u kojima ovi vrsni stručnjaci predvode borbu protiv opasnog virusa. Ministru zdravstva i socijalne skrbi RS-a dr. Alenu Šeraniću nagrada je uručena u Sarajevu, članici Kriznog stožera Republike Srbije i zamjenici ravnatelja Instituta za javno zdravstvo Srbije dr. Dariji Kisić Tepavčević u Beogradu, a članici Nacionalnog stožera za borbu protiv koronavirusa Republike Hrvatske i ravnateljici Klinike za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” dr. Alemki Markotić u Zagrebu.
Bio je to vrhunac još jednog uzbudljivog i sigurno neponovljivog Večernjakova pečata koji se događao na više lokacija u BiH i susjednim zemljama, a u kojem su mogli uživati gledatelji BHRT-a i HRT-a te drugih televizijskih i radijskih postaja u zemlji i šire. Pečat je ovog puta uspostavio potpuno nove standarde organizacije ovakvih manifestacija u specifičnim okolnostima pandemije i nametnute fizičke distance.
Koronavirus nije spriječio Večernjakov pečat da još jednom opravda ulogu društvenog događaja godine, promovirajući, možda više nego ikada prije, prave vrijednosti, one koji vode bitku za život i zdravlje ljudi u teškim vremenima. I kao što je to u svom pozdravnom govoru sudionicima i gledateljima Večernjakova pečata kazao generalni direktor Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, sinoć je odano priznanje našoj zajedničkoj borbi protiv COVID-19.
Bože, kako je ova Darija zgodna ženska 😃