U zgradi Pučkog otvorenog učilišta, Hrvatskom domu Petrinje sjedište je dviju radiopostaja: u prizemlju je studio poznatog Petrinjskog radija, a u potkrovlju se smjestio internetski Radio Knjiški moljac. Prvi je "pravi" radio, dugovječni, tradicionalni, privatiziran, na 106,9 MHz, a drugi mlad, odnedavni, dostupan isključivo na internetu, bez frekvencije, a riječ je o novom elektroničkom glasilu Gradske knjižnice i čitaonice Petrinja.
– Prema našim saznanjima ovo je jedina radiopostaja među svim knjižnicama i čitaonicama u Hrvatskoj. Još smo u eksperimentalnom emitiranju, ali zakonski, uz ugovor sa ZAMP-om o reguliranju autorskih prava za izvedbu glazbe. Internetski radio potaknuo je naš zaposlenik Ante Mrgan, a naziv "Knjiški moljac" predložila je knjižničarka u dječjem odjelu Lada Dolenac – kaže ravnateljica gradske ustanove Gordana Dumbović.
– Za slušanje Knjiškog moljca treba se ulogirati na našoj stranici www gkc-petrinja.hr. Emitiramo neprekidno 24 sata, a izravno smo prenosili nekoliko predavanja i tribina u organizaciji naše ustanove. Pripremamo stalne vijesti ponedjeljkom iz naše knjižnice, a petkom iz ostalih srodnih ustanova po Hrvatskoj. Čitat će ih naša djelatnica Natalija Antić-Bjelac, donedavno voditeljica programa i urednica na Petrinjskom radiju. Za 7000 kuna naših vlastitih sredstava kupili smo osnovnu tehničku opremu – kaže informatičar knjižnice Ante Mrgan.
Na njihovoj internetskoj stranici postavljena je i stalna anketa o Knjiškom moljcu, osnivanje kojeg odličnim smatra više stotina slušatelja, suzdržanija su tek dva-tri glasa, dok nitko od anketiranih nije protiv nove petrinjske radiopostaje.
– Svoj internetski radio koristit ćemo posebno u ovogodišnjem bogatom obilježavanju 170. godišnjice knjižničarstva u Petrinji, započetog 1842. utemeljenjem čitaonice Kasino, po uzoru na prve ilirske čitaonice iz 1838. u Zagrebu i Karlovcu – zaključila je Gordana Dumbović.
Besposlen pop i jarceve krsti.