Prema informaciji iz izvora bliskih Petrokemiji, postojeći dioničari trebali bi dokapitalizirati tu kutinsku tvornicu u srpnju, no uvjeti još nisu dogovoreni. Taj bi se novac usmjerio u restrukturiranje i modernizaciju te dignuo cijenu prije pronalaska strateškog partnera.
Država bi, kako doznajemo od dobro upućenih, trebala u dokapitalizaciji sudjelovati s 50-ak milijuna kuna. Ako izostane nastavak privatizacije, moglo bi se reći da se novac poreznih obveznika potrošio na prikrivenu sanaciju koja nije ništa dugoročno riješila. Naime, opće je poznato da se u dokapitalizaciju ide nakon katastrofalnih lanjskih rezultata Petrokemije.
Ipak, izvor blizak upravi tvrtke tvrdi kako bi se usporedno išlo i na pronalazak strateškog partnera, koji bi preuzeo državni paket do 25 posto.
Interes je navodno velik. U jednoj skupini su oni koji imaju jeftin plin poput, primjerice, Gazproma, Novateka... U drugoj su oni koji imaju tržište, među njima su, Borealis, Agrofert, Ameropa... Postojeći dioničari, kako doznajemo, više navijaju za tu skupinu jer te tvrtke mogu jamčiti siguran plasman kutinskih proizvoda.
S takvim ulagačem mogli bi se dogovoriti i o mogućem održavanju postrojenja, što, primjerice, s Gazpromom ne mogu. Predstavnici Borealisa već su imali i razgovore sa sindikatima Petrokemije i navodno su dobro prihvaćeni.
U konačnici o tome mogu odlučiti uvjeti natječaja. O zanimanju Borealisa već se pisalo. Riječ je o kompaniji koja radi u 120 zemalja, zapošljava 5300 ljudi te ima prihode od 7,5 milijardi eura. Glavni dioničari su Petroleum Investment Company iz Abu Dhabija (64 posto) i austrijski OMV (34 posto).
Interes češkog Agroferta je novost. Riječ je o najvećem češkom privatnom poslodavcu koji zapošljava 27.000 ljudi, najvećoj grupi u poljoprivredi i proizvodnji hrane te drugoj najvećoj kemijskoj industriji u Češkoj. Kontrolira 200-tinjak kćerinskih kompanija.
>>Petrokemija bez izbora: mora se u privatizaciju