STRATEGIJA

PIK-ovi ostaju bez milijunskih poticaja

11.04.2002.
u 00:00

* Moguća prodaja PIK-a Vrbovec

U većini od devet agrokombinata višemjesečni je proces konsolidacije pri kraju, a njihov glavni vjerovnik država svoje je potraživanje od 2,7 milijardi kuna pretvorio u vlasnički udio. Država je tako postala većinskom vlasnicom PIK-a Belje, PIK-a Vrbovec, IPK-a Osijek, Vupika, Orahovice, Kutjeva i Kutjevačkih podruma, Jasinja i Đakovštine. Ministarstvo poljoprivrede danas će Vladi predstaviti stanje u tim poduzećima te će nakon toga biti odlučeno o sudbini nekada moćnih PIK-ova.

Kako država, naime, u svim PIK-ovima, osim u Đakovštini, ima kontrolni paket, Vlada će odlučivati kojima će od njih upravljati država, a koja će prodati. U Ministarstvu poljoprivrede ističu kako je najnesigurnija sudbina PIK-a Vrbovca, kojega je država počela pomagati još 1997. godine dajući mu državno jamstvo od 32 milijuna eura. Dugovi PIK-a Vrbovec državi godinama su se popeli na 600 milijuna kuna, a kad je država uvidjela da dug neće moći naplatiti, odlučila se na reprivatizaciju toga poduzeća.

No, kako ističu u Ministarstvu poljoprivrede, kriza u PIK-u Vrbovac se ne može razriješiti bez nagodbe države s Zagrebačkom bankom, koja ima hipoteku na svu imovinu PIK-a.

- Ako se ne postigne kompromis sa Zagrebačkom bankom, moguće je da država odluči prodati PIK Vrbovec. Interesenata ima mnogo, a osim nekih domaćih tvrtki, za njega je zainteresiran i jedan njemački poduzetnik - naveli su u Ministarstvu poljoprivrede.

Osim u PIK-u Vrbovec, stanje se nešto sporije sređuje i u, kako navode u Ministarstvu poljoprivrede, IPK-u Osijek. Nedavno završenom revizijom utvrđeno je da dug toga agrokombinata iznosi 300 milijuna kuna, a najveće potraživanje ima Slavonska banka. Ako Slavonska banka dio duga ne pretvori u vlasnički udio te ne nastavi financijski pomagati IPK Osijek, i taj će agrokombinat, drže u Ministarstvu poljoprivrede, morati na bubanj.

U Ministarstvu poljoprivrede smatraju, međutim, da bi država trebala PIK-ove zadržati u svome vlasništvu radi njihovih prerađivačkih kapaciteta i veze sa seljacima. Upravo povezanost primarne proizvodnje i prerađivača jedan je od temelja strategije poljoprivrede, o kojoj će se također danas raspravljati u Vladi. Ministar poljoprivrede i šumarstva predstavit će novi model poticanja poljoprivrednih proizvođača. U budućnosti, naveli su u Ministarstvu, proizvođači će biti podijeljeni u komercijalnu i dohodovnu skupinu. Osim toga, već sljedeće godine ograničit će iznos poticaja pa se više neće moći događati da, kao do sada, nekoliko tvrtki, poput PIK-a Belje, IPK-a Osijek i Vupika, dobije ukupno 40 milijuna kuna poticaja. Prema prijedlogu, ni seljaci ni agrokombinati više neće moći dobiti poticaj veći od 1,5 milijuna kuna, a u Ministarstvu poljoprivrede naglašavaju da, unatoč pritiscima jakih lobija iz prehrambenog sektora, neće odustati od te ideje i od namjere da obiteljska gospodarstva postanu nositeljima poljoprivredne proizvodnje.

S. Lauš-Mrvelj

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije