Budućnost europskih demokracija ovisi o povećanju vojnih izdvajanja, poručili su vodeći dužnosnici za obranu iz Njemačke, Ujedinjenog Kraljevstva, Francuske, Poljske i Italije nakon sastanka održanog u Poljskoj u ponedjeljak. "Godina 2025. bit će godina ubrzavanja europske industrije naoružanja, uklanjanja birokratskih prepreka koje je usporavaju i zbližavanja, jer moramo pokazati jedinstvo kako bismo dokazali da ozbiljno shvaćamo vrijednosti poput sigurnosti, koja nam je prioritet", izjavio je poljski ministar obrane Władysław Kosiniak-Kamysz na konferenciji za novinare nakon razgovora.
On zna o čemu govori, navodi Politico. Poljska, koja graniči s Rusijom i Ukrajinom, planira ove godine izdvojiti 4,7 posto svog BDP-a za obranu, što je uvjerljivo najviše od svih članica NATO-a. Ujedinjeno Kraljevstvo, Francuska i Njemačka izdvajaju oko 2 posto – što je trenutni NATO cilj – dok Italija zaostaje s izdvajanjima od 1,49 posto.
Ta niža izdvajanja mogla bi predstavljati problem ako Donald Trump ovog mjeseca ponovno preuzme funkciju predsjednika SAD-a. Prošlog tjedna pozvao je saveznike u NATO-u da izdvajaju 5 posto BDP-a za obranu, što je brojka koja daleko nadmašuje američki vojni proračun od 3,38 posto BDP-a.
"Moramo više ulagati u sigurnost kako bismo osigurali prisutnost američkih saveznika u Europi", rekao je Kosiniak-Kamysz. Njegovi kolege usredotočili su se više na način trošenja novca nego na same iznose koji su privlačni Trumpu. "Da, moramo razgovarati o postotku BDP-a koji ćemo izdvojiti za obranu, ali isto tako moramo biti jako zainteresirani za to na što se taj novac točno troši, na stvarnu učinkovitost tog trošenja", rekao je francuski ministar oružanih snaga Sébastien Lecornu.
Kako bi to postigli, ministri su naglasili potrebu da europska industrija naoružanja bude manje opterećena regulativama, uz zajedničku nabavu i bolji pristup kreditima. "Vrijedi ukloniti birokratske barijere jer je u Europi rat i ne možete tretirati industriju naoružanja isto kao, primjerice, proizvodnju mlijeka", izjavio je talijanski ministar obrane Guido Crosetto.
Kosiniak-Kamysz je najavio da će sljedeći sastanak skupine u Parizu detaljnije raspravljati o financiranju razvoja europske industrije naoružanja kako bi postala "pokretač" europskog gospodarstva. Njemački ministar obrane Boris Pistorius odbacio je Trumpov poziv na izdvajanje 5 posto, rekavši da bi takvo povećanje potrošnje iznosilo oko 40 posto njemačkog državnog proračuna. Ipak, pozdravio je NATO-ovu inicijativu da najavi nove ciljeve sposobnosti saveza u lipnju umjesto u listopadu, kako je prvotno planirano.
Ministri – koji su putem videoveze razgovarali s ukrajinskim ministrom obrane Rustemom Umerovim – također su razmatrali zajedničke pothvate s ukrajinskim obrambenim tvrtkama radi povećanja proizvodnje naoružanja. Umerov je boravio u Londonu s britanskim ministrom obrane Johnom Healeyjem, dok je Ujedinjeno Kraljevstvo na sastanku u Poljskoj predstavljao Luke Pollard, državni tajnik za oružane snage. Cilj je učiniti Ukrajinu što snažnijom uoči Trumpovog predsjedništva, budući da je on pozvao na brzo okončanje rata.
Skupina pet vodećih europskih obrambenih sila, formirana prošle godine i okupljena po drugi put u ponedjeljak, ima za cilj ojačati obrambenu koordinaciju u vrijeme rastućih geopolitičkih opasnosti. Kosiniak-Kamysz je najavio da će sljedeći sastanak skupine u Parizu detaljnije raspravljati o financiranju razvoja europske industrije naoružanja kako bi postala "pokretač" europskog gospodarstva.
Dodao je da će na sastanku u Parizu sudjelovati i glavni tajnik NATO-a Mark Rutte, visoki predstavnik EU-a za vanjsku politiku Kaja Kallas i novi povjerenik za obranu Andrius Kubilius. "Europa može i treba biti lider u pogledu sigurnosti i obrane, ali mora u to ulagati", zaključio je Kosiniak-Kamysz.
FOTO Putin ima 14 jasnih meta: Kada bi doista posegnula za nuklearnim oružjem, Rusija bi prvo gađala ove lokacije
Samo vi smotajte te svoje kablove i gonite se iz Europe. Dosta nam je što plaćamo za NATO.