– Savjest mi je čista. Ponavljam da nisam kriv – mirno je izgovorio prvi dan suđenja u zagrebačkom Općinskom kaznenom sudu Miro Čalušić (35), vlasnik mjenjačnice optužen da je od 2007. do rujna lani lihvarskim ugovorima sa 25 osoba nezakonito stekao oko 31,1 milijun kuna te prijevarom još 1,1 milijun kuna. No, sat vremena poslije, nakon što je tužitelj iznio dokazne prijedloge, a dok je njegova odvjetnica obrazlagala zašto traži izuzeće tužitelja, Čalušić se iznenada rasplakao u sudnici.
Lihvarske kamatne stope
Odvjetnica je objasnila da je u psihičkoj krizi te da je dan prije bio u zatvorskoj bolnici. Nakon nekoliko trenutaka Čalušić se, koji se i prije u istražnom zatvoru žalio da ima problema s klaustrofobijom, smirio. Tužiteljstvo traži da se Čalušića, okrivljenog za lihvarske ugovore, krivotvorenje novca, prijevaru... kazni s devet godina zatvora i da mu se oduzme nezakonito stečena dobit od 32,2 milijuna kuna. Imovina mu je blokirana, a uz njega optuženi su i njegov brat Hrvoje, stric Marijan te Ivan Anđelić i Ana Paradi. Svi su jučer kazali da se ne osjećaju krivima. Na suđenje je jučer došlo i desetak oštećenika, no kako će biti svjedoci u postupku, morali su napustiti sudnicu nakon što su se optuženi očitovali o krivnji. Čalušića se tereti da je koristeći se lakovjernosti, životnim i ekonomskim nedaćama građana, s njima sklapao ugovore o zajmu. U njima je navodio uvećane svote od onih koje su stvarno primili i ugovarao je kamatnu stopu veću od zakonom dopuštene, tvrdi tužiteljstvo. Kao sredstva osiguranja povrata zajmova ugovarao je sporazume o prijenosu prava vlasništva na nekretninama, koje su oštećeni izgubili.
Čalušić je u istrazi tvrdio da je su ga linčovali ljudi koji ga lažno optužuju kako mu ne bi vratili novac govoreći da su svi dobili iznose koji su bili upisani u ugovorima o zajmu. Branio se da su mu prilazili i molili ga za zajam jer su mislili da ima novca zato što ima mjenjačnicu. Sami su mu nudili fiducije na nekretninama, tvrdio je u istrazi. I Čalušić i ostali optuženici obranu će iznijeti na kraju postupka.
Iskoristila pravnu zamku
Nakon što je tužitelj Vjekoslav Tolmaj detaljno iznio dokazne prijedloge i obrazložio na koje okolnosti treba saslušati svjedoke i oštećenike, upao je u pravnu zamku Čalušićeve odvjetnice Višnje Drenški Lasan, koja je zatražila njegovo izuzeće.
– Tražim izuzeće Vjekoslava Tolmaja jer nije sud upoznao s aktivnostima koje provodi, a nakon što je optužnica potvrđena. Tužitelj provodi dokazne radnje u ovom predmetu u kojem je potvrđena optužnica, što nije dopušteno. Dao je 7. lipnja nalog za provođenje mehanoskopskog – balističkog vještačenja pištolja u vezi s ovim predmetom, što je mogao zatražiti od suda da se provode, a ne samostalno postupati. Također, po novom Zakonu o kaznenom postupku, za tužitelje vrijede ista pravila kao za suce pa tužitelj koji je izvodio dokazne radnje ne može zastupati optužbu na raspravi, to može netko od njegovih kolega – kazala je odvjetnica Lasan. O izuzeću tužitelja odlučuje županijska državna odvjetnica.
>>Suđenje Čalušiću zbog lihvarskih ugovora vrijednih 31 milijun kuna