Hrvatska Vlada se i ove godine pridružuje obilježavanju Međunarodnog dana sjećanja na žrtve Holokausta. Strašan genocid u kojem su stradali milijuni žrtava podsjetnik su na najveće zlo koje se dogodilo u povijesti čovječanstva. Oslobođenje nacističkog logora Auschwitz-Birkenau bio je kraj najmračnijeg perioda u europskoj i svjetskoj povijesti, stoji u priopćenju Vlade povodom Međunarodnog dana sjećanja na žrtve Holokausta.
,"Nezamislivo nasilje koje su pretrpjeli pripadnici židovskog naroda opomena je svima nama, ne samo u Hrvatskoj, nego i u Europi, da iz dana u dan jačamo društva koja se snažno suprotstavljaju svakom obliku diskriminacije, isključivosti i netolerancije. Ključnu ulogu u tome mora imati obrazovanje naših mladih jer samo znanje i svijest o povijesnim strahotama, osobito o Holokaustu, uči buduće generacije međusobnom razumijevanju i poštovanju različitosti, drugoga i drugačijeg'', izjavio je predsjednik hrvatske Vlade Andrej Plenković.
Na današnji se Dan, kažu iz Vlade s ponosom prisjećamo i hrabrih pojedinaca, poput 120 hrvatskih Pravednika među narodima, koji su se, izlažući vlastiti život, suprotstavili nepravdi i zlu da bi spasili svog bližnjeg. To su svijetli i hrabri primjeri iz kojih moramo učiti kako bismo spriječili da ekstremizam i netrpeljivost ponovno prevladaju.
Hrvatska, kao zemlja koja njeguje univerzalne ljudske i europske vrijednosti, sve čini kako bi očuvala sjećanje na nedužne žrtve i tragediju židovskog naroda, neprekidno promičući slobodu i jednakost svih ljudi, ljudsko dostojanstvo i nacionalnu ravnopravnost, koje su nepovredive civilizacijske vrijednosti koje baštini svako suvremeno demokratsko društvo.
Na Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta prisjećamo se, kažu iz Vlade i zloglasnog ustaškog logora Jasenovac, u kojemu su ubijene tisuće pripadnika židovskog i drugih naroda, kao i hrvatskih antifašista i demokrata. Njegujući kulturu sjećanja i trajnog pijeteta koji dugujemo žrtvama, hrvatska Vlada nedvosmislena je u jasnoj osudi zločina i predano radi na promicanju tolerancije u društvu i međusobnog uvažavanja.
Bio je to uistinu vrlo mračan period u svjetskoj povijesti, to je valjda svakom normalnom čovjeku jasno, ali nije istina da je bio najmračniji kako to zaključuje naša vlada, jer brojke pokazuju drugačije. U drugom svjetskom ratu stradalo je na cijelom svijetu oko 50 milijuna ljudi ukupno, na svim stranama, vojnika i civila zajedno. U prvom nešto manje od 30 milijuna. No, nakon drugog svjetskog rata komunisti u Kini, Rusiji i drugim zemljama, uključujući i Jugoslaviju, pogubili su preko 100 milijuna svojih neistomišljenika. To su brojke koje su danas poznate. Dakle, fašizam je bio grozan, to je jasno, ali najveće svjetsko zlo po broju žrtava je komunizam.