Za razliku od zemalja poput Njemačke, u kojoj ishod lokalnih i regionalnih izbora može dovesti čak do gubitka parlamentarne većine, rezultati lokalnih izbora u Hrvatskoj ne utječu na stabilnost Vlade i vladajuće većine u Hrvatskom saboru. Ali mogu biti važan pokazatelj trenutačne potpore Vladi i nagovještaj budućih trendova na političkoj sceni.
Drugim riječima, lokalni izbori u pravilu pokazuju „prolazno vrijeme“ aktualne Vlade i njezine parlamentarne većine: dobar rezultat povećava njezin rejting i navješćuje novu pobjedu vladajućih na idućim parlamentarnim izborima, a loš rezultat upozorava na pad njezina rejtinga te, barem teoretski, najavljuje mogućnost gubitka vlasti na nacionalnoj razini.
Kažemo teoretski, jer u svim dosadašnjim izbornim ciklusima HDZ je – zahvaljujući ustrojstvu lokalne samouprave u kojem prevladavaju mala ruralna mjesta – bio relativni pobjednik. To se dogodilo i na prošlim lokalnim izborima, održanima 2017. godine, kad je ostvario veći uspjeh nego 2013. iako je u to vrijeme Vlada Andreja Plenkovića bila u krizi (nakon izbacivanja Mostovih ministara i razvrgavanja koalicije) i pred neizvjesnim slaganjem nove parlamentarne većine.
Otpornost na različite krize HDZ je pokazao i na ovogodišnjim, osmim lokalnim izborima u samostalnoj Hrvatskoj premda se Plenkovićeva Vlada ponovno našla u nezavidnoj situaciji i premda joj je trenutačni rejting znatno niži nego primjerice u vrijeme lanjskih parlamentarnih izbora.
Nagrizlo ga je ponajprije nezadovoljstvo dijela poduzetnika, zbog neravnomjerno raspoređenih epidemioloških ograničenja u pandemiji koronavirusa, a osobito građana pogođenih katastrofalnim potresima, zbog sporosti u pokretanju obnove zgrada i kuća. Doda li se tomu neviđeni verbalni rat s predsjednikom Republike Zoranom Milanovićem, koji poput vodene bujice već dulje vrijeme podriva popularnost premijera i njegovih ministara, pa pojava Domovinskog pokreta, koji na lokalnim izborima nastupa prvi put te je uz Most umnogome zaoštrio konkurenciju, ovaj uspjeh može se smatrati neočekivano dobrim.
Unatoč zvučnim pljuskama u Zagrebu, Splitu, pa i Vukovaru, u kojemu Ivan Penava, trn u peti Andreja Plenkovića, ima velike izglede za novi mandat.
Pitanje je jedino čemu pripisati uspjeh: odabiru kandidata za načelnike, gradonačelnike i župane, slabosti oporbenih stranaka, ili pak pretkampanji i kampanji u kojoj su premijer i dio njegovih ministara obišli velik broj lokalnih sredina i u njima – „odriješili kesu“. Bit će da je presudilo ovo potonje, jer kome će birač u maloj sredini vjerovati ako neće Vladi.
Plenković je, dakle, svojski „potegnuo“. No razvoj situacije na političkoj sceni u Hrvatskoj pokazuje da njega i njegove stranačke suradnike čeka vrlo izazovna bitka s novom ljevicom koju personificira mladi Tomislav Tomašević, čovjek koji se na ovim izborima pretvorio u vođu oporbe. I koji ima ambiciju ne samo upravljati glavnim gradom svih Hrvata nego i cijelom Hrvatskom. Na sljedećim parlamentarnim izborima stoga možemo očekivati nova, možda i neočekivana savezništva. I na ljevici i na desnici.
VIDEO Mamić: Pobjednik izbora je promjena, to su građani jasno poručili strankama
Pupovac savjetnik Plenkovica suti nema ga nigdje propao u zemlju