Na današnjem sastanku u zgradi Ličko-senjske županije svi koncesionari zainteresirani za gradnju distribucijskog sustava i distribuciju plina na području gradova Otočca i Gospića te općine Perušić pozvani su da se u sljedeća dva mjeseca informiraju o uvjetima natječaja koji će biti raspisan krajem lipnja ili početkom srpnja ove godine.
Natječaj će biti međunarodan, kako je istaknuo župan Milan Jurković, dodajući kako će plinofikacija tog dijela Like imati velik utjecaj na gospodarski i društveni život. Plin će među prvima dobiti gospodarski subjekti, a zatim i kućanstva. Plin se najranije može očekivati za sezonu grijanja sljedeće godine, a najkasnije 2013., objasnio je Jurković.
U planu je i gradnja stanica za ukapljeni plin u Senju te u Novalji. Iako su Ličani tradicionalno orijentirani na grijanje drvima, župan Jurković vjeruje da će prepoznati prednost plina koji je nešto jeftiniji, računi su raspoređeni na 12 mjeseci u godini pa smatra da s prihvaćanjem plina među Ličanima neće biti problema.
Na sastanku se istaknula studija opravdanosti davanja koncesije za gradnju distribucijskog sustava i distribuciju plina na području županije. U njoj se kaže da je ukupni ekvivalent potrošnje prirodnoga plina u industriji i kućanstvima u 2007. godini iznosio oko 49 milijuna kubičnih metara, a procjenjuje se da će do 2030. godine porasti na oko 90 milijuna kubičnih metara.
Natječaj za koncesiju bit će raspisan u suradnji s Institutom Hrvoje Požar, a doznaje se da je već sada među glavnim zainteresiranima austrijska tvrtka koja je već dobila koncesiju za Zadarsku i Šibensku županiju.
Plin je već sada cijenom na rubu rentabilnosti za kućanstva koja ga tek uvode jer su troškovi instalacija, priključka i trošila cca 5 tisuća eura za neko prosječno domaćinstvo. Perspektiva nije blistava odnosno za očekivati je novo nadizanje cijena m3 zemnog plina ulaskom u EU odnosno naši energetski \"neimari\" sanjare o cijenama bar 5 kn po m3, ako ne i više od toga. Kad se pak zbroji trošak uvođenja plina, instalacija i trošila i izgledi da će biti sve skuplji energent - računica koja se spominje gore u članku je \"na rub sreće\". Tako je to kad naši energ. stratezi hoće narodu nametnuti tzv. energ. ekvivalent trend cijene energenata odnosno da oni beru profite, a za puk i kako će niži i srednji slojevi pučanstva prebroditi zimu - e to ih ne brine... Ne zaboravimo da RH dobiva 2/3 plina iz vlastitih nalazišta, ali opet ti gurui samoproglašeni poput Šterna iz hlada svog ljetnikovca propovijedaju uporno puku da energija mora biti skupa. I odmah dobiju prostor u novinama!