Požežani Anja Grgić (22) i Marko Marinić (25) do diplome će doći u Tajvanu, jednoj od najbrže rastućih azijskih, ali i svjetskih država. Marko je i prvi Hrvat koji je dobio njihovu državnu stipendiju, dok Anja ima fakultetsku.
Dobili stanarinu i džeparac
Još dok je pohađao četverogodišnji studij na Zagrebačkoj školi za ekonomiju i menadžment, Marko je za strani jezik uzeo kineski. Tu je upoznao starijeg kolegu koji je otišao na Tajvan i dobio fakultetsku stipendiju, plaćenu školarinu, stanarinu i uz to mjesečni džeparac od 100 eura.
– S obzirom na to da je on bio vrlo zadovoljan, počeo sam se raspitivati za mogućnost odlaska. U njihovu veleposlanstvu u Beču doznao sam da postoji jedna stipendija i za Hrvata, ali da se za nju do sada nitko nije ni interesirao. Zadovoljio sam njihovu aplikaciju i postao prvi Hrvat koji je dobio njihovu državnu stipendiju, a četvrti koji je uopće otišao studirati u Tajvan – ističe Marko, koji je za odlazak u tu daleku azijsku zemlju zainteresirao i svoju zaručnicu Anju Grgić koja je prošle godine završila za prvostupnika novinarstva. Oboje su upisali magistarski studij poslovne administracije na Southern Taiwan University u Tainanu, gradu na jugu Tajvana. Studij traje dvije godine, a daje široka znanja iz marketinga i menadžmenta. Može ga upisati svatko tko je prije toga završio neki od preddiplomskih studija.
– Studij sam iskoristio i za bolje savladavanje kineskog jezika, koji svaki strani student treba upisati. Imam izvrsne profesore, naučio sam osnove gramatike i oko 1000 znakova. Prosječan Kinez služi se s oko 2000 znakova. Kineski jezik nije težak, ali zahtijeva mnogo vremena – objašnjava Marko, koji je kao i Anja oduševljen mogućnostima koje tamošnji fakulteti pružaju studentima.
Kampusi opremljeni
– Njihova zemlja jako ulaže u školstvo. Po stanovniku to je najveći postotak u svijetu, jer znanje smatraju svojim najvećim resursom. Mala su zemlja koja nema što drugo ponuditi svijetu. Kampusi su im prekrasni, odlično opremljeni, sve su učionice kompjuterizirane, baze podataka su izvrsne, svi fakulteti u zemlji su umreženi. Gotovo svi znanstveni radovi koji iziđu u svijetu, a imaju neku važnost, kupuju se. Sve je to besplatno dostupno studentima – objašnjavaju naši studenti.
Dodaju da ih je jako iznenadilo i izuvanje pri ulasku u učionice, ali pri tome se ne obuju papuče.
– Ljeti su bosi, a zimi, koja je kod njih vrlo blaga pa nema ni grijanja, u čarapama. Isto pravilo vrijedi i za profesore. Učionice čiste sami studenti – objašnjava Anja.
Po fakultetsku diplomu otišli čak u Tajvan
Dobili su stipendiju države u kojoj je znanje na prvom mjestu, a Tajvan ulaže najviše u školstvo, po stanovniku najveći postotak u svijetu.
Komentara 1
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
Bravo mladeži,samo naprijed,ulažite u sebe i u svoju budućnost,možda jednog lijepog dana kada se riješimo ADZ-ovske bande i budemo imali normalnu vlast,moći ćemo iskoristiti vaše potencijale na obostrano zadovoljstvo!