NAKON BROJNIH AFERA

Počinje izvanredni nadzor trgovačkih sudova zbog stečajnih postupaka

Ivan Malenica
Foto: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL
1/3
20.02.2021.
u 10:04

Na pitanje koji će trgovački sudovi biti prvi na redu za nadzor i kreće li inspekcija odmah i na Trgovački sud u Zadru, iz Ministarstva odgovaraju da će posebnu pozornost posvetiti sudovima na kojima neka situacija povezana sa stečajnim postupcima kulminira

Pravosudna inspekcija kreće u izvanredni nadzor Trgovačkog suda u Zagrebu, a onda i svih ostalih trgovačkih sudova zbog – stečajnih postupaka!

– Možemo vam potvrditi da pravosudna inspekcija kreće u izravni izvanredni nadzor, prvo tu u Zagrebu, da vidimo u kojim segmentima “štekaju” stečajni postupci, koje su najveće teškoće i što mi kao Ministarstvo i zakonodavac možemo učiniti da se to popravi – poručili su iz Ministarstva pravosuđa i uprave, nakon što je dan ranije resorni ministar Ivan Malenica najavio da namjerava mijenjati Stečajni zakon, posebno u dijelu koji se odnosi na nadzor rada stečajnih upravitelja.

Na pitanje koji će trgovački sudovi biti prvi na redu za nadzor i kreće li inspekcija odmah i na Trgovački sud u Zadru, iz Ministarstva odgovaraju da će posebnu pozornost posvetiti sudovima na kojima neka situacija povezana sa stečajnim postupcima kulminira. Zadarski sud mogao bi biti među prvima s obzirom na nedavne događaje s tragičnim epilogom, nakon što je, konsterniran načinom na koji se prodaje imovina iz stečaja nad njegovom tvrtkom Matkol, Branko Koloper zatražio poništenje stečaja mailom uredu predsjednika tog suda, naslovljenim na stečajnu sutkinju Radojku Danek, da bi potom krenuo u ubilački pohod osoba povezanih sa stečajem.

Ovih su dana uslijedila i uhićenja na Trgovačkom sudu u Zagrebu, suca Mihaela Kovačića, stečajnih upravitelja Ive Petanjek i Branka Petanjeka te niza osoba koje su osumnjičene da su iz stečajnih postupaka izvukle oko 30 milijuna kuna.

Prema podacima koje je na osnovi rada Domagoja Sajtera, profesora Ekonomskog fakulteta u Osijeku, pod nazivom “Stečaj: okvir za malverzacije ili za namirenje vjerovnika i rehabilitaciju povjerenja”, analizirao doktor ekonomskih znanosti Vencel Čuljak, u Hrvatskoj je u 17 godina provedeno više od 14.000 stečajeva sa stečajnom masom od 112,4 milijarde kuna te je za 250 stečajnih upravitelja isplaćeno 6,8 milijardi kuna bruto naknada. To je 6,8 milijardi razloga za nadzor! 

Komentara 26

Avatar Terra
Terra
10:09 20.02.2021.

Kome vi mažete oči? Pa njih treba kontrolirati SOA i ostali represivni aparati....mogli su ući u prvu birtiju i saznati dio kriminala koji se radi...pa to su kokošari koji misle da su nedodirljivi, u stvarnosti ih se riješi u jednoo radno prijepodne...sve je stvar političke volje

PL
plitko
10:41 20.02.2021.

Stečajevi su jedna od najvećih pljački u povijesti. Modus operandi pljačke je davno postavljen, pokradene su milijarde i milijarde, uništeni životi tisuća obitelji i nikakav prigodni nadzor od par mjeseci to neće promijeniti. A s obzirom na učinkovitost našeg sustava,, niti spriječiti nove stečajno pljačkaške pohode.

SJ
Sve je uzalud
11:28 20.02.2021.

.....što su do sada radili.................da su kontrolirali ne bi bilo problema...............nema se više što kontrolirati.......

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije