Općinsko državno odvjetništvo u Varaždinu je podiglo optužnicu protiv dvojice hrvatskih državljana u dobi od 47 i 42 godine zbog počinjenog kaznenog djela teške krađe. Tereti ih se da su od početka 2013. do listopada 2016. godine u nekropoli na području Arheološke zone Bistričak u Jalžabetu, koja je proglašena kulturnim dobrom i upisana na listu kulturnih dobara Republike Hrvatske, neovlašteno ušli u povijesnu grobnicu i priručnim alatom iskopali bunar.
Prodrli su u unutrašnjost grobne komore i potom otkopali tunel dug oko trinaest metara i iz unutrašnjosti grobne komore uzeli više predmeta neprocjenjive vrijednosti - fragment fine željezno-dobne zdjele, uzorke spaljene bronce i keltske novčiće. Time su oštetili i nepovratno uništili arheološko nalazište od nacionalnog značenja i prouzročili neprocjenjivu štetu, tvrde u DORH-u. Pljačku su uočili arheolozi koji su 2017. došli na nalazište iz 6. ili 7. stoljeća i na vrhu humka Gomila ugledali jamu zakamufliranu drvenim oknom.
Arheolog dr.sc. Saša Kovačević tu je pljačku nazvao kulturocidom. Tumul ili grobni humak jedan je od najvećih u Europi, a neki od predmeta koje su iskopali arheolozi nedavno su izloženi u Hrvatskom institutu za povijest u Zagrebu na izložbi "Zlato zlatu". Kako je doznao Večernji list, jedan od osumnjičenika je mještanin Robert Markovčić kojeg su nazivali podravskim šamanom. - Istina, oduzeli su mi neke predmete, ali to nisu nalazi s tumula.
Na tumulu sam za Noć vještica s članovima udruge koju sam osnovao samo dva puta prespavao, dakle bio sam fizički tamo, ali nisam kopao. Stavili su me i na detektor laži na koji su me zvali poslije posla i četiri sata me zajebavali, pa sam od umora zaspao i trzao se, pa nalaz nije bio valjan. Mogu pobiti te njihove, nazovimo dokaze, to mi neće biti problem - ispričao nam je prije dvije godine Markovčić kad smo ga nazvali i priopćili mu sadržaj policijske prijave. Dodao je da je surađivao u istrazi sve dok nije shvatio da mu žele “prišiti”. Tvrdi da je nevin i pretpostavlja tko su krivci.
– To je kopao netko od domaće ekipe mještana koji su tijekom rata 90-ih godina tražili zlatnu kočiju za koju su vjerovali da je tu negdje zakopana. Osim toga, još je Marija Winter pisala da je tumul opljačkan u vrijeme Langobarda prije tisuću godina, kad je vladar dopustio da mjesec dana pljačkaju grobove u Martijancu i Jalžabetu te da uzmu oružje i zlato, no da ne diraju kosti – rekao je.
Naveo je i da je on samo prespavao na tumulu za keltski blagdan Samwhain. Izložbu "Zlato zlatu" u Zagrebu razgledao je i predsjednik Vlade Andrej Plenković. Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek je rekla da je to jedan od najvrijednijih nalazišta takvih grobnica u srednjoj Europi, što se uočilo već 2016. godine kad su počela istraživanja.
- Ono što je pronađeno i što je večeras prezentirano svjedoči o minucioznom radu arheologa koji su uspjeli pronaći ovako vrijedne nalaze - rekla je na izložbi ministrica.
>> VIDEO Drama u Crnoj Gori: Muškarac upao u banku i prijeti eksplozivom
Da li ima koji certificirani "arheolog" objasniti mi koja je razlika izmedu razlicitih pljackasa grobova onih koji imaju potporu drzave ili onih drugih koji to cine iz "ljubavi"? Po mome jedni i drugi pljackaju grobove! Povijest nas je poucila da oni sa drzavnom potporom su veci kriminalci od "ljubitelja" starina jer "zvanicni" pljackasi su prodali i u vlastite lisnice strpali novac od prodaje Jupiterova Blaga s istarskog podmorja.