Nakon što je prije desetak dana podignuta optužnica u akciji Tebra, kojom USKOK tereti Tomislava Sablju i Tomislava Sučića da su ustrojili zločinačku grupu u sklopu koje su tijekom tri godine prokrijumčarili najmanje 16 tona marihuane te "zaradili" oko 11 milijuna eura, sada je podignuta optužnica i u jednom od krakova te afere.
Sabljo (38) je jedan od optuženika, kao i Đorđe Vuletić (58), koji je također optužen u Tebri. Osim njih dvojice još su optuženi Ferhat Čančar (60), bivši zamjenik zagrebačke općinske državne odvjetnice i Vanja Jazić (53), vlasnik lokala u koji je Čančar često zalazio.
USKOK ih tereti za primanje i davanje mita, a USKOK Čančara tereti da je za novac zažmirio na kazneno djelo koje je Sabljo počinio. Konkretnije, da je napravio sve kako bi kaznena prijava protiv Sablje bila odbačena.
Sve navedeno događalo se u vremenu od 13. ožujka do 6. lipnja 2019., kada je Sabljo bio prijavljen zbog prijetnje te je zbog te prijetnje za njim bila raspisana potraga. No Sablji se očito nije dalo ići u Remetinec pa se dogovorio s Vuletićem da preko Jazića zatraže pomoć od Čančara. Jazićev zadatak bio je da Čančaru prenese poruku od Sablje i Vuletića.
Oni će njemu dati novac, a on za uzvrat treba napraviti sve što može da kaznena prijava protiv Sablje bude odbačena, a potraga za njim obustavljena. USKOK tvrdi da je Čančar tu ponudu prihvatio te je Sabljin predmet uzeo u rad.
Tvrde i da je Sablji i Vuletiću preko Jazića poručio da će mu za tu "uslugu" platiti 1000 eura odmah, a 2000 kada završi rad na Sabljinom predmetu. Njih su dvojica na to pristali, a Čančar je donio rješenje kojim je odbacio kaznenu prijavu protiv Sablje, nakon čega mu je on, tvrdi USKOK, dao 3000 eura. Tužiteljstvo traži da se taj novac od Čančara oduzme.
On je inače bio uhićen u rujnu 2019. te je nakon ispitivanja pušten da se brani sa slobode. Za razliku od njega, Sabljo i Vuletić su u Remetincu od srpnja lani, a istražni zatvor im je nedavno produžen kao i Sučiću te još nekolicini od ukupno 20 optuženika u akciji Tebra.
Inače, prije nego su optuženici u akciji Tebra uhićeni, policija ih je duže vrijeme tajno partila i prisluškivala, a "buba" je bila ubačena u jedno od vozila kojim su se koristili optuženici. Za njih je nezgodno što su upravo u vozilima puno i svašta pričali, počevši od toga koliko droge krijumčare pa preko toga čija vozila namjeravaju zapaliti.
Među zapaljenim vozilima bilo je ono Krešimira Antolića, šefa sigurnosti u Dinamu. Optuženi su i da su planirali premlaćivanje Igora Kodžomana, bivšeg predsjednika uprave Dinama, no od tog napada su na koncu odustali.
Zasto hrvatski gradjani nemaju povjerenje u pravosudje?