Drugi svjetski rat službeno je završen 9. svibnja 1945., no brojna pitanja i dalje su ostala otvorena. Ratni pobjednici morali su riješiti geopolitičke odnose i dominaciju na područjima koja su pripadala poraženoj strani, a njihova velika obveza bio je i odnos prema pripadnicima poraženih snaga.
Pismeni dogovori potpisani su za stolovima političkih konferencija i prije završetka ratnih operacija, no njihova provedba nije išla tako glatko. U taj kontekst treba smjestiti i događaje s kraja Drugog svjetskog rata i neposredno nakon završetka ratnih operacija koji su danas poznati pod nazivom Bleiburška tragedija. Taj naziv obuhvaća: opkoljavanje i zarobljavanje postrojbi Trećeg Reicha i Oružanih snaga Nezavisne države Hrvatske na području Celje - Slovenjgredec - Dravograd - Bleiburg, izručivanje zarobljenika iz savezničkih logora u Austriji (npr Viktring pokraj Klagenfurta) te križni put, tj. marševi smrti.
Dokumentarni film "Križni put - zločin bez kazne" cjelovita je priča o najvećoj tragediji hrvatskoga naroda u njegovoj novijoj povijesti.
Točan broj žrtava još nije utvrđen, no zasigurno se može reći da su pogubljeni deseci tisuća pripadnika neprijateljskih vojnika, ideoloških neprijatelja i civila.
Scenarij filma autora Miljenka Manjkasa temeljen je na strašnim sudbinama trojice preživjelih svjedoka različite dobi i statusa. Prvi je pripadnik domobranske postrobe, a poslije vojnik Wehrmachta,. Drugi, tada 17-godišnji pitomac domobranske vojne škole. Treći je bio 10-godišnji dječak kad je ranjen na izbjegličkom putu već prije Celja.
U filmu su zastupljena i svjedočanstva pripadnika partizanskih postrojbi. U filmu se pojavljuju i dnevnici OZN-e.
Pogledajte cijeli dokumentarac Križni put - zločin bez kazne: