Kartu korone izradila je i upravo pustila online hrvatska tvrtka GDi lider u području modernih geoinformacijskih rješenja koja su pravi alat u rukama onih koji donose odluke.
U slučaju koronavirusa pokazuju broj zaraženih, bolesnih, izoliranih prema mjestima prebivališta. Kako kažu iz GDi-ja, u prikazu su se koristili isključivo službenim podacima koji su dostupni u Hrvatskoj i ''posložili'' odnosno integrirali u svoj softver tako da korisnici dobiju kartu u formatu koji je jednostavan za korištenje, pregledan i jasan. Jednostavan i pregledan prikaz u službi je informiranja javnosti, ali prije svega koristan je alat onima koji donose odluke i mjere o zauzdavanju virusa.
Napomena: Stranice karte se mogu listati strelicama na dnu
Ako želite nadzornu ploču Hrvatske otvoriti u zasebnom prozoru, kliknite ovdje.
Kako nam je nedavno već pojasnio Andrej Lončarić, član uprave GDi-ja, vodeće srednjoeuropske tvrtke na polju geoinformacijskih rješenja, lokacija je izuzetno bitna za krizno upravljanje jer 85 posto svih informacija ima svoju lokacijsku komponentu.
– U doba koronavirusa zanima nas gdje su bolnice, karantene, ljudi u samoizolaciji, gdje su oboljeli, jesu li kod kuće, gdje rade, gdje stanuju. Bitno je znati gdje je kritična infrastruktura ili gdje su prometnice, mjesta javnih okupljanja... – ističe Lončarić i nastavlja:
– Da bismo dobili pravi alat, sve te informacije razdvajamo po slojevima pa potom slažemo poput sendviča. Kada ih povežemo i integriramo, dobivamo informacijska rješenja i upravo to je ono čime se mi bavimo.
– Ako nemamo prostorne komponente – govori Lončarić – gubimo mnogo informacija i nemamo pravu sliku i ono što je najvažnije – uvid u situaciju.
Da bi nadzorne ploče bile korisnije, valja imati i prave podatke. Što je više podataka koji se mogu integrirati, jasnija je slika stanja na terenu i ljudima je tada razumljivije s čime se moraju nositi i kako to činiti.
U ovom slučaju karta ima integrirane sve za sada dostupne ''otvorene'' podatke. S tim da dodatke u ovom pregledu stanja koronavirusa čine i podaci naših susjednih zemalja. Naime, izvori kojima se GDi koristio jesu: Izvor za RH: koronavirus.hr – Službena stranica Vlade za pravodobne i točne informacije o koronavirusu, Izvor za svijet: Johns Hopkins University (JHU)
GDi je izradio kartu korone i za susjednu Sloveniju te za kanton Sarajevo, Albaniju i Sjevernu Makedoniju. Razlikuju se upravo po tome kojim su se sve podacima mogli koristiti.
Vrijednost geoinformacijskih rješenja jest što ona korisnicima omogućuju takozvanu situacijsku svjesnost u realnom vremenu. Kada pogledate na ovaj način prikazane podatke, postajete svjesni onoga što se zbiva u vašem okruženju, što je iznimno bitno donositeljima odluka. Podiže učinkovitost operacija kriznog stožera i ujedno informira javnost, ističu u GDi-ju.
Bravo, djeca u 2. razredu bi napravila tek malo bolju kartu.