U jučerašnjoj emisiji Potraga objavljeni su uznemirujući kadrovi na kojima maskirane osobe, s takozvanim fantomkama, udaraju izbjeglice koji ispuštaju bolne krikove te ih tako nasilno usmjeravaju preko rukavca rijeke Korane s teritorija Hrvatske na teritorij Bosne i Hercegovine.
Istu je snimku objavila nizozemska istraživačka novinarska mreža Lighthouse Reports te neki od vodećih europskih medija koji su također sudjelovali u istraživanju.
Na snimci se može čuti i kako jedan od maskiranih muškaraca nakon udarca migranta palicom viče za njim: "Go to Bosnia!"
POGLEDAJTE SNIMKU:
Ovo je snimljeno u lipnju, za vrijeme osmomjesečnog novinarskog istraživanja u kojem je RTL-ova ekipa sudjelovala s kolegama već spomenute istraživačke mreže Lighthouse Reports iz Nizozemske, švicarskog SRF Rundschaua, njemačkog ARD Studia Beč, ARD Monitora, francuskog Liberationa, nizozemskog Pointera, Novosti i der Spiegela. Istraživački novinari Klaas van Dijken i Lamia Šabić kamerom su zabilježili ovaj događaj nedaleko od mjesta Šturlić na bosanskohercegovačkoj strani.
"Kad smo ušli na područje tzv. zelene granice, kod rijeke Korane, nedaleko mjesta Šturlić u BiH, morali smo puzati kroz žbunje i onda smo čuli automobil kako se vozi s druge strane, po makadamu, s hrvatske strane granice. Vozilo se zaustavilo, otvorili su kombi, pretpostavljam, jer ga nismo mogli vidjeti, ali smo mogli čuti udarce i krikove ljudi, bilo je očito da je u tijeku premlaćivanje. Zatim, oko 20 metara od nas, kroz grmlje smo ugledali četiri osobe s maskama kako udarajući tjeraju ljude u rijeku dubine do prsa. Silom u Koranu i nazad u Bosnu", ispričao je Van Dijken.
Nasilne deportacije, tzv. pushbackovi, protjerivanja s hrvatskog tla uz primjenu sile, pri kojima policija oduzima mobitele, osobne stvari i dokumente, redom su svjedočanstva izbjeglica o kojima su do sada izvještavali ne samo brojni domaći i strani mediji već i gotovo sve domaće i međunarodne nevladine organizacije. Osobe na ovoj snimci nemaju nikakvih oznaka na svojim odorama. No radi se o opremi kakvu ima hrvatska Interventna policija.
"Pažljivo smo pregledali snimku i utvrdili da muškarci nose specifične jakne, prošivene s dugim rukavima. Analizirajući ih, zaključili smo kako je neobično da nose takve, prošivene jakne, a bio je topao, ljetni dan. Zatim smo usporedili fotografiju službene podjakne hrvatske Interventne policije s jaknom koja se može vidjeti na snimkama, i jasno je da se radi o potpuno istoj vrsti jakne. Ima isti zatvarač, zatvarače sa strane i isti uzorak, način na koji je jakna prošivena", objašnjava Van Dijken.
Osim usporedbe jakne koja se jasno može vidjeti na barem dvije osobe na snimci, analitičari istraživačke mreže utvrdili su, a izvori potvrdili i da je proizvođač pištolja – koji jedna od maskiranih osoba ima za pojasom – hrvatska tvrtka HS produkt koja snabdijeva policijske snage, a uz futrolu za lisice vidljiva je i specifična palica.
"Još jedan element u videu koji smo analizirali jest tonfa-palica kojom su se koristila trojica muškaraca koje smo snimili, a kojom su tukli tražitelje azila. Tonfa se izdaje – zadužuju je – jedino u Interventnoj policiji u Hrvatskoj", kazao je Van Dijken.
Da bi dodatno provjerio o čemu je riječ, istraživački novinarski tim snimku je pokazao bivšem pripadniku hrvatske policije, sada stručnjaku za nacionalnu sigurnost.
"Nema oznake, ali vidimo da ima neku svojevrsnu odoru i da ima službeno naoružanje, palicu tonfu, što u Hrvatskoj zapravo duže policijski službenici koji rade u Interventnim jedinicama policije. Po opremi bi to mogao biti pripadnik Interventne policije s obzirom na tonfu i na dijelove odore koji su na neki način prepoznatljivi, tako da bi se to s te strane moglo u tom smjeru možda locirati. Granična policija, koliko znam, ne zadužuje s tonfe, ni granični policajci, a ni temeljni policajci", kazao je Željko Cvrtila, bivši savjetnik za sigurnost u MUP-u.
Na pitanje je li moguće da se radi o civilnoj grupi ljudi koja je nabavila opremu koju koristi Interventna policija, Cvrtila je odgovorio da to jednostavno nije vjerojatno iz dva razloga.
"Ne vidim motiv da bi netko ušao u to područje i protjerivao te ljude i bavio se uopće migrantima, a drugi je da je to pod visokim stupnjem nadzora policije, znači u tehničkom i u fizičkom smislu i teško je vjerovati da bi neka druga grupa egzistirala uz policiju na tom području", kazao je Cvrtila.
"Nema naredbe u smislu da ju je MUP službeno objavio. Međutim, interno postoji naredba da migranti koji se zateknu na području Hrvatske moraju biti vraćeni preko „zelene granice“. Stoga policajci nisu ništa krivi. Tako im je naređeno. Obaveza im je izvršavati naredbe. Rade sve što policija radi u takvim slučajevima i po naredbi svojih nadređenih. Sve dolazi iz MUP-a. A možeš vidjeti i sama prema brojnim pogreškama koje se ne procesuiraju, čini se da se radi o zataškavanju", napisao je anonimni izvor iz MUP-a.
Iako je snimku osobno pogledao i Zoran Ničeno, načelnik Uprave za granice, nije htio dati komentar za Potragu.
U četvrtak ujutro ministar MUP-a Davor Božinović održao je presicu na kojoj se osvrnuo na objavljenu snimku:
“Ne mogu konkretno komentirati. Glavni ravnatelj policije jučer je nakon saznanja odredio stručni tim koji je danas već na terenu i ima zadaću utvrditi što se dogodilo, tko je u tome sudjelovao… Puno je pitanja. Što se tiče ranijih takvih objava, pa i stranih medija, mi smo na svaku reagirali priopćenjem u kojem smo iznijeli svoje viđenje onoga što se eventualno dogodilo. Želim reći, i tada i danas i ubuduće, kad su u pitanju bilo kakva vrsta prekoračenja ovlasti, nema mjesta u hrvatskoj policiji. Hrvatska policija uvijek, kad ima dokaze, poduzima mjere i sankcionira vlastite pripadnike. Međutim, ovo je situacija koja nas prati. Hrvatska policija sigurno nije tu prisutna u tolikoj mjeri jer je to naš izbor", kazao je Božinović dodavši:
"Nemamo i nećemo imati toleranciju za bilo kakav oblik prekoračenja ovlasti. I u ovom slučaju ćemo napraviti sve da utvrdimo što se dogodilo i onda će se odlučivati o daljnjim koracima”, rekao je ministar.
Na pitanje postoji li jedinica ili operacija pod nazivom Koridor, Božinović kaže kako policija dnevno izvješćuje o svojim aktivnostima.
“Sve što se radi, radi se u skladu s hrvatskim i međunarodnim zakonima”, rekao je ministar.
Na pitanje je li i on odgovoran ako se pokaže da su snimke autentične, kaže: “Zašto bi to bila moja osobna odgovornost?” i dodaje kako nitko nema uputu da se koristi silom.