'Sharing is caring Vukovar i okolica'

Pokrenule grupu za pomoć: I iseljeni Vukovarci javljaju se za pomoć bivšim sugrađanima

Andrea Prša i Mihaela Zečević
Privatni album
31.01.2021.
u 14:33

Dopušteno je isključivo poklanjanje koje ne uključuje novac, kaže jedna od pokretačica grupe Mihaela Zečević

Svjesne da u Vukovaru, gradu u kojem žive, ima mnogo onih kojima je potrebna pomoć, dvije Vukovarke, Andrea Prša (33) i Mihaela Zečević (33), odlučile su nešto napraviti. Po uzoru na sličnu inicijativu u Zagrebu, koja okuplja na tisuće građana i nadaleko je već poznata, njih dvije su krajem prošle godine pokrenule inicijativu, a potom i Facebook grupu pod nazivom “Sharing is caring Vukovar i okolica”.

– Grupa je namijenjena širenju ljubavi, dobrote i nesebičnosti time da sve ono što smatrate nepotrebnim možete svojom dobrom voljom isključivo pokloniti osobi kojoj je to potrebno. Može se pokloniti sve što želite, od namještaja, odjeće, novih i rabljenih stvari, uključujući hranu i razne usluge (npr. frizerske i kozmetičke usluge). Svi imaju jednaka prava bez obzira na visinu prihoda. Isto tako, ako imate potrebe, možete i preko grupe zatražiti nešto. Sve je vrlo jednostavno i ide dosta brzo, kaže Prša.

Hrana, higijena i stvari za djecu

Govoreći o radu grupe, Zečević pojašnjava da se time, između ostalog, svakako želi spriječiti i stvaranje nepotrebnog otpada kroz kružnu ekonomiju. Kako kaže, svi u svojim domovima imamo mnogo stvari koje nam ne trebaju ili nam smetaju, prerasli smo ili ih mijenjamo dok u isto vrijeme ima onih kojima bi one dobro došle. Tako da, dok se jedni rješavaju tih stvari, drugi ih dobivaju. Pri tome se smanjuju i količine otpada s obzirom na to da bi većina toga prije ili kasnije završila u smeću.

– Zabranjeno je prodavati, kupovati i razmjenjivati stvari. Dopušteno je isključivo poklanjanje koje ne uključuje novac. Zabranjen je bilo kakav oblik diskriminacije, ovo je mjesto za širenje pozitivne energije, ističe Zečević.

Vrlo brzo se pročulo za Facebook grupu, pa ona već sada broji više oko 2000 članova, a taj broj iz dana u dan raste. Namijenjena je prije svega građanima Vukovara i okolnih mjesta, ali članova ima i iz udaljenijih mjesta, pa čak i inozemstva. Odaziv je poprilično velik s obzirom na to da je Vukovar mali grad, a kako raste broj članova, tako se odaziv povećava. Važno je naglasiti da članovi sami odlučuju kome će pomoći te da dvije prijateljice, kao osnivačice grupe, na to nemaju nikakav utjecaj. Trenutačno se najviše dijeli i poklanja hrana te proizvodi potrebni za osobnu higijenu, ali i dječja oprema poput kolica, sjedalica… Puno je potreba i za bijelom tehnikom, a nude se i razne zanatske usluge: obuća, odjeća, stare stvari, namještaj… U predblagdansko vrijeme pojavio se i anonimni donator koji je socijalno ugroženim obiteljima odlučio darovati deset božićnih paketića. Brojni stanovnici Vukovara su se odselili, ali i među njima ima onih koji su se uključili u grupu s ciljem da pomognu svojim sugrađanima kako i koliko mogu.

Direktni dogovori oko primopredaje

– U samim začecima grupe članovi su mogli od nas zatražiti anonimnu pomoć u smislu da objavimo da nešto traže. Iz raznih razloga to su i radili neki od njih. Razumijemo ih jer vjerujemo da nije lako ljudima to izgovoriti. Međutim, kako se broj članova povećavao, množile su se i privatne poruke. Postalo je jako teško koordinirati između toliko ljudi stoga smo ih ipak zamolili da sami objavljuju. Izuzeci su naši prijatelji koji nam doslovno donesu na prag vrata stvari koje bi htjeli pokloniti. Na taj način sada članovi grupe i rade, odnosno pod svojim imenom i prezimenom ističu što poklanjaju ili što im je potrebno. Sve to ubrzava i pojednostavnjuje cijelu ovu priču i zasad sve ide jako dobro, kažu Prša i Zečević koje se u cijeloj ovoj inicijativi, zbog svojih obveza i poslova, nadopunjuju jer drukčije sve to ne bi ni moglo opstati.

Dodaju i to da je jako važno da u objavi član stavi fotografiju stvari koje poklanja s osnovnim podacima. Kada se netko javi, dvije osobe direktno razgovaraju o mjestu i načinu preuzimanja te je dalje sve stvar tehnike.

Preko grupe “Sharing is caring Vukovar i okolica” osiguravanjem osnovnih potrepština za život pomagalo se i pomaže se i građanima koji su u Vukovar došli iz područja koja su pogođena razornim potresom u Sisačko-moslavačkoj županiji.

– Gledamo da vodimo brigu o svemu pa smo tako imale i nekoliko situacija radi kojih smo određene članove morali ukloniti iz grupe zbog nepoštovanja administratorskih pravila koja pišu u opisu grupe. Spremne smo bile i na to, no mislimo da je puno bolje govoriti o pozitivnim stvarima i širiti dobrotu, zaključuju Andrea i Mihaela.

VIDEO: Josip je izgubio kuću u potresu, a društvo mu pravi psić kojeg je preimenovao u Potres

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije