Udruga sudaca za mladež, obiteljskih sudaca i stručnjaka za djecu pokrenula je veliku javnu raspravu o Trećem fakultativnom protokolu uz Konvenciju o pravima djeteta koji djeci, žrtvama kršenja dječjih prava, omogućuje da ostvare pravo na podnošenje pritužbe Odboru za prava djeteta pri UN-u. Naime, Republika Hrvatska istaknuti Protokol još uvijek nije ratificirala.
Pravna mogućnost koja bi se djeci u Hrvatskoj, po uzoru na druge države EU-a, otvorila nakon ratifikacije Trećeg fakultativnog protokola, predstavlja važno pravno sredstvo na opću dobrobit djece, a upravo je tim povodom Udruga sudaca za mladež na čelu sa sutkinjom Lanom Petö Kujundžić, u utorak, 8. rujna, u prostoru Tribina grada Zagreba održala stručni skup kojem su se odazvali brojni stručnjaci vladinih i nevladinih institucija, suci za mladež, obiteljski suci i odvjetnici. Među njima su u radu stručnog skupa sudjelovali Dubravka Marušić, načelnica sektora socijalne politike i politike za djecu, mlade i obitelj u Ministarstvu socijalne politike i mladih, Sonja Vrandečić, predsjednica odjela za mladež Općinskog kaznenog suda u Zagrebu, prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander, ravnateljica Polikninike za zaštitu djece grada Zagreba, prof. Katarina Milković, pomoćnica pročelnika za odgoj i obrazovanje pri Gradskom uredu za obrazovanje, kulturu i sport grada Zagreba i drugi stručnjaci.
Uvodničarke stručnog sklupa bile su prof. dr. sc. Dubravka Hrabar, predstojnica Katedre za obiteljsko pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Ines Bojić, odvjetnica koja se bavi zastupanjem stranaka na međunarodnim sudovima i Helenca Pirnat Dragičević, zamjenica Županijskog državnog odvjetnika.
„Pravo djeteta na pritužbu izvan nacinalnog okvira države je pravo koje treba omogućiti i djeci u Hrvatskoj. Stoga je važno da naša zemlja ratificira ovaj protokol Konvencije o pravima djece, što nije učinila od njegovog potpisivanja već dvije godine“, naglasila je na stručnom skupu Lana Petö Kujundžić, predsjednica odjela za mladež Županijskog suda u Zagrebu i predsjednica Udruge sudaca za mladež, obiteljskih sudaca i stručnjaka za djecu. Petö Kujundžić također je otvoreno izrazila žaljenje što nadležna ministarstva i dalje ne prepoznaju važnost Trećeg Fakultativnog protokola uz Konvenciju o pravima djeteta.
„Nažalost kada se radi o pravima djece, zaintersirani stručnjaci su osobe koje rade s djecom i koji su u neposrednom kontaktu s djecom, ali ne i vladina tijela koja mogu doprinjeti poboljšanju njihovih prava. To se ponovno pokazalo i time što se ovom stručnom skupu nisu odazvali visoki pa čak ni viši dužnosnici Ministarstva pravosuđa Ministarstva socijalne politike i mladih“, naglasila je sutkinja Petö Kujundžić.