Europski pučani izazvali podjele

Pokušaj SDA da s dnevnog reda skine rezoluciju o BiH nije uspio

Mostar: Sastanak HDZ-a BiH i SDA predvođen Draganom Čovićem i Bakirom Izetbegovićem
Foto: Denis Kapetanovic/PIXSELL
1/3
02.06.2022.
u 07:45

Potpredsjednica Europske komisije Dubravka Šuica jučer je izabrana i za jednu od 10 potpredsjednica i potpredsjednika EPP-a osvojivši respektabilna 364 glasa, što je prvi put da je netko iz HDZ-a izabran na tako visoku dužnost u EPP-u.

Prijepori oko izbornog zakonodavstva Bosne i Hercegovine nisu zaobišli ni kongres Europske pučke stranke (EPP) u Rotterdamu, s obzirom na to da su i Hrvatska demokratska zajednica Bosne i Hercegovine (HDZ BiH) i Stranka demokratske akcije (SDA) članice EPP-a koje u toj političkoj grupaciji imaju promatrački status. Kongres EPP-a usvojio je jučer na prijedlog HDZ-a "hitnu rezoluciju" o BiH, koju dvije suprotstavljene strane, hrvatska i bošnjačka, tumače potpuno oprečno.

Osuda secesionizma

EPP u rezoluciji poziva BiH na brzu reformu izbornog zakonodavstva na sveobuhvatan način, u skladu sa zahtjevima članstva u EU, načelima EU, međunarodnim presudama i odlukama Ustavnog suda BiH (pri čemu se očito misli na presudu u slučaju Ljubić, u kojoj se objašnjava legitimno predstavljanje) uključujući i ravnopravnost tri konstitutivna naroda, drugih i svih ostalih građana, što predstavlja nužan preduvjet za političku stabilnost i europsku budućnost BiH.

U rezoluciji se kao pozitivan primjer spominje dogovor o održavanju lokalnih izbora u Mostaru iz 2020. godine, a pozdravlja se nedavni posjet predsjednika Europskog vijeća Charlesa Michela Sarajevu. EPP u rezoluciji ocjenjuje da se u kontekstu pogoršanog sigurnosnog okruženja zbog agresije na Ukrajinu mora spriječiti moguće negativne scenarije u jugoistočnoj Europi, i to ulaganjem napora prema ubrzanom prihvaćanju temeljnih europskih vrijednosti.

Foto: Denis Kapetanovic/PIXSELL

Zato se u rezoluciji osuđuje dovođenje u pitanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta BiH i bilo kakvo secesionističko djelovanje, uz poziv na prekid blokade institucionalnog djelovanja. EPP, naime, podržava politički dijalog koji mora imati prioritet pred blokadama političkih procesa i reformi.

Iako pasus koji poziva na brzu reformu izbornog zakonodavstva nije ni nejasan ni neprecizan, izazvao je burne reakcije ne samo u kuloarima kongresnog centra u Rotterdamu, u kojem se održava kongres EPP-a, nego i u medijima u BiH. Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović, koji je došao na kongres u Rotterdam, naglašava da tekst rezolucije o europskoj perspektivi BiH prepoznaje ključni povijesni trenutak i izazove s kojima se suočava BiH poručujući da EPP "ostaje pouzdan partner HDZ-a BiH", dok je predsjednik SDA Bakir Izetbegović, koji je također u Rotterdamu, zahvalio "prijateljima i partnerima" u EPP-u, koji su uvažili njihove argumente, prepoznali prave prioritete BiH i jasno označili političke aktere koji blokiraju demokratske procese i put BiH prema EU pozdravivši i osudu politika koje prijete teritorijalnom integritetu BiH.

"Poraz HDZ-a i Čovića"

Sarajevsko Oslobođenje javlja da rezolucija o BiH predstavlja "novi diplomatski poraz" i "težak udarac za Čovića i HDZ", s obzirom na to da je EPP iz rezolucije "izbacio termin 'legitimno predstavljanje'". Međutim, HDZ-ova europarlamentarka Željana Zovko izričito demantira takvu interpretaciju rezolucije objašnjavajući da je zahtjev za legitimno predstavljanje sadržan u tekstu rezolucije s obzirom na to da se u rezoluciji naglašava jednakost triju konstitutivnih naroda, a navodi se i da se moraju provesti presude Ustavnog suda pa i presuda u slučaju Ljubić, koja predviđa upravo legitimno predstavljanje.

Foto: Denis Kapetanovic/PIXSELL

Zovko otkriva da je SDA tražio potpuno skidanje rezolucije s dnevnog reda, dok je HDZ inzistirao na raspravi, pa i glasanju, a problem je naposljetku riješen tako da je radna skupina, bez HDZ-a BiH i SDA, usuglasila konačan tekst, koji predviđa konstitutivne narode i poštivanje presuda Ustavnog suda, na što su svi pristali, pa i nizozemski pučani koji su inače skeptični prema konceptu konstitutivnosti. Interpretacije koje govore o "porazu HDZ-a i Čovića" Zovko objašnjava "medijskom nepismenošću" medija koji prenose takve ocjene, podvlačeći da je u slučajevima kao što je ovaj važno čitati ovakve rezolucije i provjeriti što je u njih ugrađeno, iako pozdravlja činjenicu da sarajevski mediji uopće raspravljaju o rezoluciji HDZ-a, koju je prihvatio i Bakir Izetbegović, čelnik sestrinske stranke EPP-a.

Dubravka Šuica izabrana za potpredsjednicu EPP-a

Potpredsjednica Europske komisije Dubravka Šuica jučer je izabrana i za jednu od 10 potpredsjednica i potpredsjednika EPP-a osvojivši respektabilna 364 glasa, što je prvi put da je netko iz HDZ-a izabran na tako visoku dužnost u EPP-u. – Moj izbor pokazuje koliko je HDZ snažan i koliko nas uvažavaju unutar pučke stranke – kazala je nakon proglašenja rezultata Šuica zahvalivši pritom premijeru i šefu HDZ-a Andreju Plenkoviću, koji ju je predložio za tu dužnost. I Plenković je u svom jučerašnjem govoru na plenarnom zasjedanju pozvao na izborne i ustavne reforme i donošenje pravednog izbornog zakona u BiH, naglašavajući pritom konstitutivnost triju naroda u BiH, kako bi se sva tri konstitutivna naroda, kako je rekao, "osjećala dobro i ugodno u BiH". EPP je za Plenkovića najozbiljnija i najsposobnija politička formacija, koja je jedina u stanju na racionalan način odgovoriti na ključne potrebe građana, pa i u slučaju dosad nezamislivih kriza kao što su pandemija i rat. Plenković je podržao dodjelu kandidatskog statusa Ukrajini, ali i BiH i Kosova, kao i integraciju ostalih zemalja regije u EU.

Video: Proslava Dana državnosti u HNK. Plenković: Hrvatska ostvaruje svoje nacionalne zadaće

Komentara 5

PO
Poskok
08:17 02.06.2022.

jedino optimalno rješenje jest Herceg-Bosna ! 👍💪

Avatar horuk
horuk
08:17 02.06.2022.

Sve lijepo, samo jos da vidimo rezultat. Hoce li se nastaviti apartheid nad BiH Hrvatima ili nece?

Avatar Bud Humski
Bud Humski
10:08 02.06.2022.

Da je Tudjman imao beneficiju ovog vremenskog odmaka i iskustva s muslimanima, siguran sam da mu ni u najdivljijim snovima ne bi palo na pamet ukidanje vojno i politicki vec obranjene Herceg-Bosne. Ili mozda i bi? On je najvjerojatnije znao sto to znaci, ali su mu americki lesinari ponudili izbor izmedju okupiranih dijelova Hrvatske i Herceg-Bosne, isto kao sto su i Milosevicu ponudili izbor izmedju Kosova i Republike Srpske. Milosevic se nije drzao dogovora i Srbija je bombardirana. Hrvati u BiH su pokusali nesto s nevjesto prikrivenom autonomijom, i uslijedili su tenkovi na Mostar i pljacka Hercegovacke banke od strane "medjunarodne zajednice". Taj Daytonski (ne)sporazum jeste zaustavio rat 90-ih, ali je i ostavio sirom otvorena vrata nekom novom, i to nije slucajnost. Kako strvinarima trebaju strvine kako bi prezivjeli, tako i SAD-u trebaju nestabilna podrucja i ratovi kako bi drzali svoj vojno-industrijski kompleks, svoju zlocinacku ratnu masineriju u pogonu, a svoje vazal-drzave u permanentnoj ovisnosti o njihovoj velikodusnoj zastiti...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije