Dragan Kovačević, bivši šef Uprave Janafa, koji je u srijedu ponovno uhićen zbog sumnje da je primio mito, ispitan je u USKOK-u, a danas oko 13 sati trebao bi biti doveden pred suca istrage zagrebačkog Županijskog suda radi određivanja istražnog zatvora. Pred suca istrage bit će dovedeni i njegovi suosumnjičenici, Vlado Zorić, bivši direktor Sektora sigurnosti u Janafu, koji je s Kovačevićem bio uhićen i lani u listopadu te poduzetnici Ivan Širić i Edo Seifried. USKOK za njih četvoricu traži istražni zatvor, a sumnjiči ih za primanje i davanje mita, nezakonito pogodovanje i pomaganje u nezakonitom pogodovanju.
Kovačević koji je iz pritvora izašao lani u prosincu te je tvrdio da nije kriv, i sada je prema riječima svojih odvjetnika Tomislava Grahovca i Ive Farčića, nijekao krivnju. Iz onog što su medijima rekli njegovi odvjetnici, Kovačević tvrdi da je nemoguće da je počinio ono što mu se stavlja na teret, onako kako mu se stavlja na teret. Njemu su pretraženi poslovni i privatni prostori, pa je policija tako ponovno bila i u famoznom klubu u Slovenskoj. Ova istraga nadovezuje se na onu oko Janafa u kojoj je ukupno osumnjičeno 14 osoba, a u njoj je osim USKOK-a i PNUSKOK-a, sudjelovao i porezni USKOK. Kao što je poznato od početka afere Janaf, prije no što su Kovačević i ostali lani uhićeni, istražitelji su ih dulje vrijeme tajno pratili i prisluškivali. Iz tih razgovara, kojih je na tisuće, proizašle su i ove nove sumnje protiv Kovačevića i ostalih.
Video – Uhićen šef Janafa, DORH za kriminal sumnjiči više ljudi
Kovačević se sada sumnjiči da je kao predsjednik Uprave Janafa od ožujka 2012. do 16. rujna 2020. od Zorića zatražio da poduzme sve što je potrebno kako bi poduzetnik Ivan Širić, vlasnik tvrtke Cefis, koja se bavi održavanjem informatičke opreme, dobio poslove s Janafom. A posao je trebao biti osiguran i podizvođačima radova. Kao protuuslugu, Kovačević je od Širića trebao dobiti pokretnine i nekretnine za sebe i svoju obitelj, s tim da je vlasništvo trebalo ostati prikriveno. Širić je, tvrdi USKOK, dobio poslove s Janafom vrijedne 18,2 milijuna kuna.
Kovačević se sumnjiči i da je sličnu stvar napravio od rujna 2018. do srpnja 2020. s Edom Seifriedom, vlasnikom tvrtke M.G.S., koja se bavi proizvodnjom vatrogasnih vozila. Njima je osigurao dobivanje poslova s Janafom vrijednih 15,5 milijuna kuna. Podizvođač u tim poslovima trebao je biti i Širić, koji je Kovačeviću trebao isplatiti 4,1 milijun kuna, na što je Seifried pristao. Kovačević je potom sa Zorićem dogovorio kako da se napravi javna nabava da spomenuti poduzetnici dobiju poslove, što je Zorić i učinio. No natječaj je poništen jer nije sve ispalo kako je Kovačević isplanirao pa ga se sumnjiči da je Zoriću naložio da ga ponovi, što je ovaj i učinio.
Dvojica osumnjičenih poduzetnika na kraju su dobila poslove s Janafom vrijedne 37,5 milijuna kuna, a Kovačević je od njih kao protuuslugu dobio dvije nekretnine u Zagrebu i Splitu, jedno osobno vozilo te dugoročni najam drugog osobnog vozila, sveukupne vrijednosti 2,8 milijuna kuna.
Ti i takvi uzeli su buducnost ne samo nama nego i nasoj djeci. Dugovi ce se vracati desetljecima a balkanski mentalitet lijecit stoljecima. Drzava i balkanska regija u kojoj zivis i radis jedino ako moras. A takvih je sve manje.. Ostaju samo oni s interesom , uhljebi i neprodorni. I tako se kriza samo produbljuje a jad i cemer sve veci.