Obdukcija tijela poginulih radnika Slavena Oblizala i Branislava Markuša iz tvrtke Portun Ferrum gotova je. U uzorcima tkiva nad kojima je provedeno toksikološko vještačenje pronađen je spoj dimetil disulfid, priopćila je Policijska uprava zagrebačka.
Dimetil disulfid nije primarni uzrok smrti zaposlenika Portun Ferruma – složili su se toksikolozi Franjo Plavšić, ravnatelj Zavoda za toksikologiju, i Zvonko Habuš, vlasnik Laboratorija ANT, te smatraju da treba nastaviti daljnju istragu.
Naime, na obdukciji je dimetil nađen u plućima i mozgu preminulih te njihovoj odjeći, a da su od njega umrli, imali bi edem pluća, što bi se utvrdilo obdukcijom.
– Ako se i dalje pretpostavlja da je uzrok smrti gušenje, onda dimetil disulfid nije sam izazvao smrt, ali je pripomogao – objasnio je Plavšić.
Šljunčara je uzrok?
Smatra da se simptomi koje su opisali preživjeli zaposlenik i dva policajca uklapaju u djelovanje dimetila jer on nadražuje oči, dišne putove i kožu.
– Ipak, dimetil, koji se pod određenim uvjetima pretvara u paru, mogao je biti dodatna komponenta uz ugljikov dioksid, metan i još neotkriveni smrtonosni plin koji je mogao samo pospješiti i ubrzati smrt – dodao je Plavšić, koji ostaje pri pretpostavci da je smrtonosni plin zajedno s dimetilom došao iz podzemlja.
Slijedeći svoju pretpostavku, nastavit će istraživati, a pri tome će mu pomoći i bušotine obližnje šljunčare.
Da dimetil disulfid dolazi iz podzemlja, složio se i Zvonko Habuš, dodavši da toga plina ima u kanalizaciji. Ostaje pri tvrdnji da je uzrok smrti aluminij fosfid, koji se pod utjecajem vlage razvio u fosfin i otrovao zaposlenike Portun Ferruma.
Ipak, na Habuševe tvrdnje reagiralo je i samo Ministarstvo zaštite okoliša koje tvrdi da njegova tvrtka Laboratorij ANT nema ovlasti za određivanje koncentracije fosfina i sličnih plinova u vanjskom zraku. Što se tiče nalaza iz privatnog laboratorija, vidjet će se treba li njihove tvrdnje uzeti u obzir, rekla je Jelena Bikić, glasnogovornica PUZ-a.
Prebacuje odgovornost
– Nitko nam se nije obratio u vezi s ovim nalazima. Supruzi su javili da dođe u policijsku postaju po osobne stvari preminulog. Čekamo rezultate obdukcije te hoće li policija nekoga kazneno prijaviti. Ako to ne učini, preostaje nam da sami podignemo kaznenu prijavu protiv nepoznatog počinitelja – poručuju iz jedne obitelji.
Sumnje da su radnici poginuli jer je netko obližnju šljunčaru pretvorio u nelegalno odlagalište opasnog otpada potvrdit će ili otkloniti istraga.
Podsjetimo, Pavle Kalinić, predstojnik Ureda za upravljanje u hitnim situacijama, na pitanje koliko u Zagrebu postoji odlagališta ilegalnog otpada, rekao je:
– To Zagreb ne može znati. Oni smeće bacaju i bacaju... Za istragu su nadležni policija i Ministarstvo okoliša.
Odgovore policije i Ministarstva okoliša na postavljene upite još čekamo.
Problem je dali znaju od kud je došao, da se nebi tragedija ponovila?