Politika šalje poruku građanima da se zakoni ne moraju provoditi, ustvrdili su danas liječnici iz Koordinacije obiteljske medicine (KoHom). Iako je Zakon o zdravstvenoj zaštiti do 30. lipnja prošle godine predvidio 40 pravilnika i provedbenih akata za njegovo provođenje, donijeto ih je samo šest i, osim tri županije, ostale ne provode primarnu zdravstvenu zaštiti prema Zakonu. Županije opstruiraju Zakon na štetu liječnika a s namjerom očuvanja svih administrativnih i pratećih službi, a sve manje liječnika prijeti urušavanjem primarne zdravstvene zaštite.
- U 2017. bilo je 2359 liječnika obiteljske medicine, danas ih je 2220, a za pet godina umirovit će ih se 628, dok će specijalizaciju završiti samo 185 liječnika - rekla je Vikica Krolo, čelnica KoHom-a.
S druge strane, u Ličko-senjskoj županiji na 32 liječnika pet je domova zdravlja, s pet uprava i administracija. U Karlovačkoj su tri doma zdravlja na 80 liječnika, u Dubrovačko-neretvanskoj pet na 77 liječnika...
Najviše su nezadovoljni što se ne poštuje odredba da do 25 posto liječnika može raditi privatno uz ugovor s HZZO-om.
- Liječnička struka se urušava i za to je odgovorno Ministarstvo zdravstva i izvršna vlast. Za lošu organizaciju primarne najveću odgovornost snose lokalni političari koji očito ne znaju sačuvati najvažniju komponentu u zdravstvu, a to su ljudski resursi - poručuju iz KoHom-a.
Pogledajte video o simptomima koji će vam otkriti imate li problema sa srcem: