Velika Britanija i 21 članica EU potpisale su međunarodni ugovor za zaštitu autorskih prava nazvan ACTA i time potaknule prosvjede korisnika interneta koji već dva dana prosvjeduju što u virtualnom, što u stvarnom svijetu bojeći se kako će ACTA dovesti do internetske cenzure.
Nakon potpisivanja ACTA-e prosvjednici su se okupili u Poznanu i Lublinu kako bi izrazili bijes zbog potpisivanja ugovora. Nezadovoljstvo potpisivanjem ACTA-e pokazali su i zastupnici poljskog parlamenta. Zastupnici ljevice u parlament su došli s maskama kako bi pokazali svoje nezadovoljstvo, javlja Guardian, dok je najjača opozicijska desničarska stranka tražila održavanje referenduma.
Potpisani ugovor još mora ratificirati Europski parlament, a rasprava o ACTA-i trebala bi se održati u lipnju. Zastupnici Europskog parlamenta već su sada pod pritiskom aktivista.
Poljska veleposlanica u Japanu Jadwiga Rodowicz-Czechowska ACTA-u je potpisala u Tokiju, a u izjavi za poljsku nacionalnu televiziju kazala je da je Poljska samo jedna od mnogih članica EU koje su u četvrtak potpisale ugovor. Tako su ACTA-u u četvrtak potpisale i Finska, Francuska, Irska, Italija, Portugal, Rumunjska i Grčka dok je nekolicina svjetskih zemalja, kao što su SAD, Kanada i Južna Koreja, ACTA-u potpisala još prošle godine.
Poljska potpora ACTA-i izazvala je napade hakerske skupine Anonymous na vladine stranice zbog čega su neke od njih već dva dana većinom nedostupne. Ulični prosvjedi stotina, pa i tisuća ljudi izbili su diljem Poljske.
Njemačka, Nizozemska, Estonija, Cipar i Slovačka još nisu potpisale ugovor, a jedan od francuskih zastupnika u Europskom parlamentu zatražio je da se prekine kritički pristup ACTA-i te da Europski parlament prestane sudjelovati u tome.
Laku noć demokraciji, dobro jutro revoluciji. Mislim da će biti potrebne malčice radikalnije mjere od nepodržavanja na izborima. Osim toga kako možeš ne podržati nekoga u EU komisiji ili ne, kad ih nemaš priliku birati.