MZO:

Povećana izdvajanja za pomoćnike u nastavi

škola
Foto: Goran Stanzl/PIXSELL
25.08.2017.
u 12:19

Državna tajnica Branka Ramljak najavila je donošenje Pravilnika o pomoćnicima u nastavi i stručnim komunikacijskim posrednicima.

Ministarstvo znanosti i obrazovanja priopćilo je da je za školsku godinu 2017./18. povećalo izdvajanja za projekt pomoćnika u nastavi, a s osiguranih više od 90 milijuna kuna sredstava financirat će se podrška pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika za 2648 učenika s teškoćama u razvoju u 725 odgojno-obrazovnih ustanova.

Projekt se financira sredstvima Europskog socijalnog fonda, a na godišnjoj razini financirat će se više od 2600 pomoćnika u nastavi i stručnih komunikacijskih posrednika učenicima s teškoćama u razvoju koji su uključeni u osnovnoškolske ili srednjoškolske programe u školama, priopćilo je ministarstvo.

Pomoćnik ministrice Stipe Mamić istaknuo je da je MZO četvrtu godinu zaredom proveo javne pozive, a za razliku od prethodnih godina kada se natječaj raspisivao i projekti provodili na razini jedne školske godine, ovogodišnjim natječajem osigurat će se sredstva za financiranje pomoćnika u nastavi kroz četiri školske godine.

"Provedbom ovogodišnjeg natječaja, sredstvima Europskog socijalnog fonda kroz četiri školske godine financirat će se 50 projekata ukupnog iznosa od 362.397.460,54 kuna. Na godišnjoj razini, iz Europskog socijalnog fonda povećali smo izdvajanja za više od 15,5 milijuna kuna u odnosu na školsku godinu 2016./2017.", rekao je Mamić.

Ako se usporede podaci o broju učenika u okviru provedbe ovogodišnjeg natječaja s podacima iz prošle školske godine, kroz sredstva Europskog socijalnog fonda i sredstvima osnivača škola osigurat će se podrška za dodatnih 380 učenika s teškoćama u odnosu na prošlu školsku godinu, ističe MZO.

Ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak ocijenila je kako je riječ o važnom projektu koji doprinosi povećanju socijalne uključenosti i integraciji učenika s teškoćama u razvoju u škole.

"Cilj je pružiti potporu uključivanju učenika s teškoćama u razvoju u škole kako bi se osigurali uvjeti za poboljšanje njihovih obrazovnih postignuća, uspješnu socijalizaciju i njihovo emocionalno funkcioniranje u grupi", rekla je ministrica.

Državna tajnica Branka Ramljak najavila je donošenje Pravilnika o pomoćnicima u nastavi i stručnim komunikacijskim posrednicima.

"Tijekom rujna bit će donesen Pravilnik, koji će područje rada s djecom s teškoćama riješiti na sustavan, kvalitetan i cjelovit način. Ovaj projekt daje dobre rezultate i to je jedino što je važno za djecu. U fokusu mora biti dijete i njegove potrebe, a škola okruženje koje omogućuje razvoj djetetovih kapaciteta i sposobnosti", poručila je Ramljak.

Komentara 1

DU
Deleted user
12:36 25.08.2017.

Slažem se da djeca koja imaju poteškoća u razvoju imaju pravo na školovanje. Problem je u tome da nakon školovanja mnogi od njih završe u Centrima za socijalnu skrb sa naknadom do zaposlenja koja je obično trajna. Više me muči to što se kod nas ne cijene i ne prate nadarena djeca. Kada se čulo ili pročitalo da je netko u jednoj školskoj godini završio dva razreda, diplomirao sa dvadeset godina i sl. Ili se takva djeca ne prate zbog toga što nisu iz uglednih i dobrostojećih obitelji, a po mišljenju kreatora politike školstva iz običnih obitelji ne može stasati iznadprosječni učenik.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije