Space shuttle Discovery, koji je iz flote NASA-inih raketoplana obavio najviše letova - čak 38, nema sreće da sve protekne u najboljem redu na njegovu posljednjem letu prema Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS). Letio je u desetodnevnoj misiji STS-131 još u travnju ove godine, kada je na ISS donio prilično velik teret, europski logistički članak Leonardo, i obilnu opskrbu. Tada su se na svemirskoj stanici prvi put zatekle četiri žene odjednom, a i dvoje japanskih astronauta.
Sada u misiji STS-133 šesteročlana posada u prtljažniku shuttlea nosi golem teret, u kojemu su i dvije vrlo važne nove komponente: senzorski sustav za automatsko pristajanje kapsule tipa Dragon privatne tvrtke SpaceX i prvog neživog pomagača astronautima, čovjekolikog robota Robonaut 2.
Misija je u ponedjeljak definitivno odgođena najranije do 30. studenoga. Discovery je trebao biti lansiran prošle srijede, ali je to zbog naknadne provjeren instalacije odgođeno za četvrtak. U četvrtak je nad Svemirskim centrom Kennedy na Floridi divljalo nevrijeme, a u petak je na crijevu kojim se gorivo puni ono procurilo. Kasnije se od lansiranja u ponedjeljak odustalo jer je ustanovljeno da je zemaljski dio punjača goriva bio napukao, a i da je nastala 60-centimetarska pukotina na izolacijskoj pjeni oplate vanjskoga spremnika.
Kako lansiranje nije uspjelo u ponedjeljak, zadnjega datuma u kojemu su za lansiranje bile povoljne astronomske i balističke okolnosti, ono je odgođeno za sljedeći kalendarski termin koji se otvara 30. studenoga.
Do srijede tehničari i inženjeri neće moći ni prići pukotini na oplati jer prije toga moraju biti obavljena skeniranja kojima bi trebalo isključiti i neke moguće skrivene opasnosti.
Nešto malo loše sreće, a ponešto i dotrajala tehnologija, kumuju ovom labuđem pjevu svemirske flote koja je nekad bila ponos američke svemirske agencije.
Umire shuttle i NASA-in svemirski program sa ljudskim posadama u mukama ......... too bad, so sad ...........