Outsorcing

Poslodavce nije briga za uštede ni za pacijenta nego samo za profit

spomenka
Foto: Davor Višnjić/PIXSELL
11.03.2014.
u 21:19

- Poslodavci su tako nasilni da će nakon čišćenja, pranja i kuhanja te i krvnih pretraga, koje predlažu izdvojiti, htjeti i operirati, rekla je Avberšek.

Njihov je interes brzo i jednostavno doći do profita, a ne briga za pacijenta ni uštede u zdravstvu. Poslodavci su postali tako nasilni da će nakon pranja, čišćenja i kuhanja, a sada i krvnih pretraga koje predlažu izdvojiti, htjeti preuzeti i operacije! Neka maknu šape sa zdravstva, oštro je jučer poručila Spomenka Avberšek iz Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi HUP-ovoj Koordinaciji poduzeća iz uslužnih djelatnosti. Koordinacija se sve glasnije zalaže za izdvajanje uslužnih djelatnosti iz javnih službi, outsourcing, osobito nakon što je potpredsjednica Vlade Milanka Opačić najavila da to u zdravstvu vjerojatno neće ići.

– Govori o tobožnjim uštedama u zdravstvu od 30 posto i o plaćama u djelatnosti čišćenja i kuhanja od 5000 kuna, što jednostavno ne drži vodu – govori Avberšek i daje primjer privatnika koji je preuzeo čišćenje HEP-a. HEP mu je uredno platio, ali on radnicama nije dao plaću tri mjeseca. Navodi i primjer KBC-a Sestre milosrdnice koji je outsourcao usluge pranja pa su nekvalitetno opranu bolničku posteljinu s tragovima krvi vraćali na ponovno pranje.

– Vodili su novinare u Trst, a nisu ih vodili u Škotsku, Englesku, Skandinaviju i Njemačku, zemlje koje su se pokajale zbog outsourcinga i zbog njega plaćaju nastalu štetu? Zašto im nisu rekli da građani Slovenije također imaju gadna iskustva i da su uveli moratorij od tri godine na takve djelatnosti? – pita Avberšek.

>>Spomenka Avberšek: Babić je sindikalna sramota!

Ključne riječi

Komentara 6

NV
novo vriijeme
21:40 11.03.2014.

Moguće je imati vanjskog davatelja usluga u bolnicama , pardon outsourcing, ali za to je potreban visoki standard stručnosti davatelja i jaki bolnički kontrolni mehanizmi. Ići će teško jer naš ministar ima prolem sa pametnima, ne zna čemu služe.

Avatar upitnik.pita
upitnik.pita
11:00 12.03.2014.

Pitanje 12: Treba li se privatizirati zdravstveni sustav ili se trebaju u javni sektor vratiti svi zakupi (ordinacija, ljekarni, laboratorija i dr.)? Treba li onaj tko se želi baviti privatnim poslom sam osigurati sredstva za obavljanje istoga (ušteđevina, nasljedstvo, kredit i dr.)?

Avatar upitnik.pita
upitnik.pita
11:01 12.03.2014.

Pitanje 13: Trebali dati u out-source-ing djelatnosti koji nisu direktno vezane za zdravstveni sustav? Nije li i to novi model privatizacije zdravstvenog sustava? Zašto bi između zdravstvenog sustava i radnika (spremačica ili kuhar) bio posrednik? Da li će zdravstveni sustav profitirati od out-source-inga ili će cijena ostati ista ili biti viša? Navedni posrednik treba zaraditi na leđima jedne spremačice ili kuhara? Tko će obučavati navedene spremačice kako čistiti npr. u zaraznoj bolnici? Hoće li navedeni posrednik imatati sredstava, volje i odgovornosti da kupi dezinficijens ili će isti trebati kupiti zdravstvena ustanova i pokloniti isti posredniku za spremačice? Tko će propisati procedure za out-source-ing usluge?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije