ZBRINJAVANJE SMEĆA

Potpisani ugovori za Regionalni centar za gospodarenje otpadom "Šagulje"

Foto: Ivica Galovic/PIXSELL
01.10.2019.
u 19:23

"To je budućnost jer u našoj županiji nemamo nijedan centar za gospodarenje otpadom. Moram izraziti veliko zadovoljstvo suradnjom s Brodsko-posavskom i Požeško-slavonskom županijom. Ovdje se pokazalo da se - kada politika ima zajednički sluh - može vrlo brzo reagirati", rekao je župan Ivo Žinić.

Ugovore za izradu studijsko-projektne dokumentacije za sustav gospodarenja komunalnim otpadom, vrijedne 7,7 milijuna kuna, za Brodsko-posavsku, Požeško-slavonsku i dio Sisačko-moslavačke županije u utorak su potpisali direktor Regionalnog centra za gospodarenje otpadom "Šagulje" Josip Grgić i predstavnici devet tvrtaka.

 Na svečanosti su bili i načelnica Sektora za fondove Europske unije u Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Maja Feketić, brodsko-posavski župan Danijel Marušić, sisačko-moslavački župan Ivo Žinić te zamjenik požeško-slavonskog župana Željko Jakopović.

"Centar za gospodarenje otpadom strateški je projekt ne samo Brodsko-posavske županije, nego i Sisačko-moslavačke i Požeško-slavonske županije. Danas potpisani ugovori vrijedni su 7,7 milijuna kuna, a cjelokupan projekt je vrijedan blizu 200 milijuna kuna, s tim da bi centar za gospodarenje otpadom, ako sve bude išlo svojim tijekom, trebao profunkcionirati 2023. ili 2024. godine", rekao je župan Danijel Marušić.

Zajedničko zbrinjavanje otpada u Požeško-slavonskoj županiji kao svoj prioritet vide i zbog troškova njegove realizacije. "Mi smo jedna od najmanjih hrvatskih županija, da taj projekt radimo sami, bilo bi iracionalno i teško bismo postigli neku ekonomsku opravdanost. Nama je u interesu kvalitetno zbrinjavanje otpada jer su nam u fokusu poljoprivreda i turizam", istaknuo je zamjenik požeškog župana Željko Jakopović. 

 Sisačko-moslavački župan Ivo Žinić je rekao da je to je vrlo važan projekt i kako mora priznati zadovoljstvo, te da su bez obzira na dugotrajnu pripremu, "ipak zadovoljni što to ide u jednom dobrom smjeru."

 U Šaguljama će  otpad odlagati dio Sisačko-moslavačke županije, odnosno 11 jedinica lokalne samouprave.

"To je budućnost jer u našoj županiji nemamo nijedan centar za gospodarenje otpadom. Moram izraziti veliko zadovoljstvo suradnjom s Brodsko-posavskom i Požeško-slavonskom županijom. Ovdje se pokazalo da se - kada politika ima zajednički sluh - može vrlo brzo reagirati", rekao je župan Ivo Žinić.

Na upit novinara Maja Feketić iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost podsjetila je da se u Hrvatskoj planira graditi 11 regionalnih centara za gospodarenje otpadom.

Dva centra su već izgrađena (Marinšćina i Kašjun), dva su u gradnji, a ostali u različitim pripremnim fazama, od pripreme za početak radova do izrade projektne dokumentacije. Novinare je zanimalo moraju li procedure oko izgradnje centra za gospodarenje otpadom trajati ovako dugo.

"Ovi su procesi dugogodišnji i u drugim europskim zemljama. Od početka projektiranja do krajnje uporabne dozvole. Primjerice, za ovakav centar u Ljubljani trebalo je 11 godina. Dakle, po tome nismo izuzetak", istaknula je Feketić.

Koliko će građane stajati zbrinjavanje otpada u centru Šaguljama još je, po riječima direktora centra, prerano govoriti.

"Ono što je bitno naglasiti u centru će biti obrađivan samo ostatni dio otpada. Gradovi i općine bit će dužni kroz sortirnice i kompostane smanjiti količinu otpada za 50 posto a drugih 50 posto bit će obrađeno u centru. Kojom tehnologijom i kojom cijenom po toni, reći će studija. Dokumentacija je iznimno zahtjevna i kompleksna i u njezinoj izradi trebat će sudjelovati brojni stručnjaci",  rekao je Grgić.

Centar za gospodarenje otpadom "Šagulje" primat će otpad s područja kojem trenutačno gravitira oko 400.000 stanovnika. 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije