SEIZMIČKA AKTIVNOST NA ALJASCI

Potres uzburkao velik vulkan: Erupcija je na pomolu, a mogla bi trajati satima

FILE PHOTO: Denali, formerly known as Mount McKinley, can be seen from Air Force One as U.S. President Barack Obama arrives in Anchorage
Foto: JONATHAN ERNST/REUTERS
02.04.2025.
u 12:46
Poslušaj ovaj članak
00:00 / 00:00

Svaka eksplozivna erupcija s pepelom mogla bi trajati tri do četiri sata, stvarajući oblak koji bi prekrio Anchorage i okolna područja gustom prašinom. Erupcija bi također izazvala razorne klizave terene i lavine, s vulkanskim materijalom koji bi se spuštao niz padine brzinom većom od 200 milja na sat.

U blizini golemog vulkana na Aljasci, za koji znanstvenici predviđaju moguću erupciju u narednim tjednima, zabilježen je potres. Američki geološki institut (USGS) izvijestio je da je u utorak u 11.44 po lokalnom vremenu registriran potres jačine 3,7 stupnjeva po Richteru, nedaleko od Petersvillea, otprilike 50 kilometara sjeverozapadno od planine Spurr, prema pisanju Daily Maila.

Mount Spurr, vulkan visok 3300 metara, pokazuje pojačanu seizmičku aktivnost i pomake tla, što upućuje na moguću erupciju koja bi se, prema mišljenju stručnjaka, mogla dogoditi u idućih nekoliko tjedana ili mjeseci. U posljednjih nekoliko dana područje oko vulkana, smještenog 130 kilometara od Anchoragea – najvećeg grada Aljaske s gotovo 300.000 stanovnika – pogodile su stotine manjih potresa. Seizmički nemiri u blizini Mount Spurra počeli su u travnju 2024., a broj potresa popeo se s prosječnih 30 tjedno na 125 tjedno do početka listopada.

Epicentar potresa u utorak nalazio se 100 kilometara ispod površine, što je povezano s kretanjem tektonskih ploča. No, s obzirom na nemire koje pokazuje Mount Spurr, postoji mogućnost da je potres uzrokovan kretanjem magme iz dubljih slojeva plašta. Znanstvenici iz Alaska Volcano Observatoryja (AVO) upozorili su da se vulkan "približava erupciji", koja bi mogla uslijediti u narednim tjednima ili mjesecima.

Svaka eksplozivna erupcija s pepelom mogla bi trajati tri do četiri sata, stvarajući oblak koji bi prekrio Anchorage i okolna područja gustom prašinom. Erupcija bi također izazvala razorne klizave terene i lavine, s vulkanskim materijalom koji bi se spuštao niz padine brzinom većom od 200 milja na sat. "Srećom, u tom području nema naselja koja bi bila izravno ugrožena", izjavio je Haney.

Stručnjaci predviđaju da bi erupcija najvjerojatnije nalikovala onima iz 1953. i 1992. godine. Te su erupcije trajale između tri i sedam sati, stvarajući stupove pepela koji su dosezali preko 1,5 kilometara iznad razine mora, a pepeo se taložio po južnoj središnjoj Aljasci. Vulkanski pepeo, oštar i abrazivan, poznat je po tome što se koristi u industriji, ali može uzrokovati i zastoj mlaznih motora. Zbog toga su nakon sličnih događaja privremeno zatvorene zračne luke u Anchorageu i drugim obližnjim gradovima.

>> FOTOGALERIJA Urušio se vrtić s djecom unutra, vatrogasci u suzama: Pogledajte posljedice razornog potresa u Mjanmaru

FILE PHOTO: Denali, formerly known as Mount McKinley, can be seen from Air Force One as U.S. President Barack Obama arrives in Anchorage
1/14
Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije