HRVOJE STOJIĆ

Povratak Kine u velikom stilu? 'To je pozitivan rizik za svjetsku ekonomiju'

FILE PHOTO: A worker walks across a construction site in the Central Business District, ahead of the opening of the National People's Congress (NPC) in Beijing
Foto: Thomas Peter/REUTERS
1/3
05.03.2023.
u 00:04

Predanost Kine samodostatnosti u novim tehnologijama podržava rast strateških industrija poput električnih vozila, obnovljive energije te općenito napredne prerađivačke industrije. Uzgred rečeno, Kina je u samo zadnje dvije godine postala druga izvozna velesila u autoindustriji, zamalo je pretekla Njemačku, čiji izvoz bilježi snažan pad sa 4,5 milijuna automobila u 2018. na 2,5 milijuna lani, pojašnjava Stojić

Oporavak Kine je pozitivan rizik za svjetsku ekonomiju, smatra glavni ekonomist Hrvatske udruge poslodavaca Hrvoje Stojić u analizi "Fokus tjedna". Vodeća uloga osobne potrošnje u ovogodišnjem oporavku je, ističe, dobra vijest za europske ekonomije, kojima je Kina drugo najveće izvozno tržišta nakon SAD-a.

- Predanost Kine samodostatnosti u novim tehnologijama podržava rast strateških industrija poput električnih vozila, obnovljive energije te općenito napredne prerađivačke industrije. Uzgred rečeno, Kina je u samo zadnje dvije godine postala druga izvozna velesila u autoindustriji, zamalo je pretekla Njemačku, čiji izvoz bilježi snažan pad sa 4,5 milijuna automobila u 2018. na 2,5 milijuna lani. Štoviše, regionalne vlade ubrzavaju izdanja obveznica u korist financiranja infrastrukturnih projekata. Opreza u pogledu iznenadnog optimizma, međutim, nikad dosta. Naime, unatoč usporavanju stopa pada tržišta nekretnina po službenoj statistici, neovisne studije pokazuju da je oko pola rezidencijalnih projekata velikih posrnulih developera na čekanju od srpnja lani – pojašnjava Stojić i dodaje kako nije posve jasno u kojoj mjeri stanovništvo može smanjiti prekomjernu štednju (660 milijardi dolara) akumuliranu tijekom pandemije.

- Na razini od 3,8 posto BDP-a ona je komparativno niska u odnosu na pandemijski maksimum u SAD u trećem kvartalu 2021. od oko 10 posto BDP-a. Negativni utjecaji na tamošnju ekonomiju i dalje proizlaze iz općenitog usporavanja rasta globalne ekonomije kao i trgovinskih i političkih tenzija na relaciji Kina-SAD. Naročito u području novih tehnologija nakon što su se Japan i Nizozemska pridružile SAD u restrikcijama na izvoz naprednih poluvodičkih tehnologija - zaključuje.

HAK poslao upozorenje vozačima: Meteorolozi otkrili što nas čeka u idućim danima

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije