Kao prva kritična točka detektiran je Pelješac, a sada mu se pridružio i – Senj. Iako je zloglasni koronavirus za sada zaobišao ove prostore, Hrvatska nije ostala imuna na paniku koja se proširila svijetom. Zabrinutost su odmah iskazali stanovnici južne Hrvatske gdje kineski državljani rade na gradnji Pelješkog mosta, a sada su im se pridružili i žitelji Ličko-senjske županije budući da se upravo tamo nalazi još jedno veliko kinesko gradilište.
Tvrtka Norinco International, naime, u zaleđu Senja gradi vjetropark, a dio je njihovih radnika, poput onih s Pelješkog mosta, otišao kući proslaviti Kinesku novu godinu. Sada je došlo vrijeme da se vrate u Hrvatsku, što je odmah izazvalo veliko negodovanje u Senju i okolici. Unatoč tome što su se ljudi pobunili, prvih osmero Kineza jučer je sletjelo u Zagreb nakon čega su se uputili natrag u svoje smještaje u Ličko-senjskoj županiji.
VIDEO Bolnice u Wuhanu pune su pacijenata
Svakodnevni nadzor
– Točno je da su se prvi radnici vratili s praznika, ali nema mjesta za paniku jer sve su mjere opreza poduzete – govori dr. Ivan Stanić, epidemiolog Zavoda za javno zdravstvo Ličko-senjske županije koji nam objašnjava postupak povratka kineskih državljana u Europu. Za početak, ističe, oni od kineskih vlasti moraju dobiti odobrenje za povratak u države u kojima žive i rade. Za to, naravno, moraju proći detaljne provjere i preglede.
– Upravo se zbog toga u Senj vratilo tek osmero radnika, dok su drugi još na “čekanju” i zapravo nemamo konačne brojke koliko bi ih se u konačnici trebalo vratiti – kaže dr. Stanić te dodaje kako su svi radnici letjeli iz Pekinga u Moskvu, a potom iz Rusije u direktno u Zagreb, ili su u Hrvatsku doletjeli preko Beča. Pritom su u svakoj zračnoj luci ponovno prošli provjere. Na graničnim kontrolama mjerila im se temperatura te se provjeravalo imaju li bilo kakve simptome. No budući da inkubacija traje oko 14 dana, i dalje će morati biti pod nadzorom.
– Sada mi preuzimamo i već smo jučer napravili prvi epidemiološki izvid. Budući da je riječ o osobama koje govore kineski te se jako slabo služe engleskim, određena je kontakt-osoba preko koje ćemo ih svaki dan kontrolirati i tako idućih 14 dana – kaže dr. Ivan Stanić te dodaje da pristigli kineski radnici ipak neće imati obvezu biti u karanteni. Nikome se, dodaje, ne može ograničiti kretanje ako nema nikakvih simptoma. Upravo je to ono što lokalno stanovništvo najviše i brine.
– Radnicima smo ipak preporučili da u iduća dva tjedna smanje kontakt s lokalnim stanovništvom – napominje epidemiolog te objašnjava da će se u slučaju primjećivanja bilo kakvih simptoma odmah pokrenuti protokol hospitalizacije i testiranja na koronavirus.
– Mi se držimo svih smjernica Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i vršimo aktivni nadzor, stoga ne treba paničariti – ističe.
Hoće li kasniti gradnja?
I dok Zavod za javno zdravstvo Ličko-senjske županije smiruje situaciju, iz Grada Senja povratak radnika iz Kine nisu do zaključenja novina htjeli komentirati.
Projekt gradnje vjetroparka vrijedan je čak 160 milijuna eura, prostirat će se na 44,8 četvornih kilometara na području grada Senja i općine Brinje, a radove je tamo otvorio premijer Andrej Plenković u studenom 2018. godine. Tada je najavljeno da će gradnja vjetroparka trajati dvije godine, a planirano je 39 turbina snage 4 MW. Pogon će na godišnjoj razini proizvoditi 530 milijuna kWh, a ne zna se hoće li zbog ove situacije radovi sada kasniti.
Bolest se tek pokaže 14 dana nakon zaraze. Je li ima sistem, koji će paziti na ove radnike i reagirati kod prve povišene tjelesne temperature? Treba im svaki dan par puta mjeriti temperaturu i ako se pokaže povišenje temperature odmahah u karantin dotičnog i svih onih s kojima je dolazio u doticaj ili bio u blizini od 2 metra.