Sklonište

Pravilnik o držanju pasa 60 dana prije eutanazije – neprovediv

'brojni psi lutalice u vitezu su iozbiljna prijetnja a nitko nista ne poduzima'
'zvonimir cilic'
11.02.2011.
u 12:26

- Budući da nemaju sklonište za životinje, opravdano sumnjamo da su životinje eutanizirane odmah ili neposredno nakon hvatanja - ističu Prijatelji životinja.

Međimurska županija dobila je ovih dana prvo registrirano sklonište za pse i mačke, kakvih u cijeloj Hrvatskoj ima još samo osam. Azil koji već godinama postoji u Čakovcu dosad je radio nelegalno, no zbog važna posla koji je obavljao, a to je skrb o stotinama napuštenih životinja, inspekcija ga nije zatvarala.

– Sklonište ima kapacitet 300 pasa i 20 mačaka, a usporedbe radi, u Zagrebu sklonište ima mjesta za samo 120 pasa. Sad još treba riješiti problem financiranja skloništa – kaže veterinarski inspektor Ljubomir Kolarek. Registrirano sklonište moglo bi dijelom pomoći u rješavanju problema na koji je u srijedu upozorila udruga Prijatelji životinja iz Zagreba. Na temelju odgovora koji su dobili iz Međimurske županije, tvrde da su tijekom 2009. i 2010. godine Bioinstitut iz Čakovca i Veterinarska stanica Prelog obavljale poslove prikupljanja i skrbi o živim životinjama iako za to nisu imale potrebne dokumente, odnosno rješenje Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja, niti su ispunjavale kriterije i uvjete propisane Pravilnikom o uvjetima kojima moraju udovoljavati skloništa za životinje. Tijekom 2009. godine skupili su 259 životinja, za što im je isplaćeno gotovo 100.000 kuna.

– Budući da nemaju sklonište za životinje, opravdano sumnjamo da su prikupljene životinje eutanizirane odmah ili neposredno nakon hvatanja. Zakonom o zaštiti životinja zabranjeno je usmrtiti napuštenu životinju ako se nisu ispunili uvjeti za tu zakonsku mogućnost. Također, zabranjeno je usmrćivanje zdrave životinje na zahtjev vlasnika – ističu u udruzi Prijatelji životinja, koja je gradovima i općinama uputila apel da odgovorno provode Zakon o zaštiti životinja. Aldo Kursar, direktor Veterinarske stanice Prelog kaže da imaju potrebne dozvole i da se sa životinjama postupa humano, prema pravilima veterinarske struke. U Bioinstitutu nismo uspjeli dobiti izjavu. Inspektor Lj. Kolarek upozorava da je pravilnik koji propisuje da se ulovljeni psi moraju držati do 60 dana u stacionaru – neprimjenjiv!

– Ako uzmemo da je u Međimurju tisuću necijepljenih pasa lutalica, a najviše ih je u romskim naseljima, za 60 dana držanja tih tisuću životinja u skloništu trebalo bi 1,2 milijuna kuna! Tome treba pridodati i 190.000 kuna za čipiranje i cijepljenje. Tko će to platiti? – ističe Kolarek. Veći broj napuštenih pasa očekuje se ovih dana zbog sezone cijepljenje protiv bjesnoće. Neodgovorni vlasnici pasa ostavljaju ih na livadama, poljima i šumarcima, samo da ne moraju platiti cijepljenje.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije