Već nekoliko dana stanovnici Vrgoračkog kraja bore se s nezapamćenom poplavom. Na terenu su brojne službe spašavanja, a voda i dalje nadire. Stotine do svojih domova mogu doći isključivo čamcem, a pet obitelji je već premješteno na sigurniju lokaciju
- Ono što je bilo nužno maknuli smo, recimo, što se tiče poljoprivrednih strojeva, isključili smo donji dio struje, rekao je Milivoj Pervan iz Kokorića za HRT. Mnogi su se nadali kako će vreće s pijeskom pomoći, međutim voda i dalje nadire. Očekuje se kako bi mogla narasti još pola metra.
Stanje pogoršava činjenica da ni ova noć neće biti mirna. Naime, nad srednjom Dalmacijom razvilo se novo nevrijeme, javlja Dalmacija danas.
VIDEO: Poplava u Vrgorcu: Do mnogih kuća se više ni ne može, snimila: Slavica Vuković
Gradonačenik Vrgorca Ante Pranić komentirao je situaciju na Facebooku.
- Dragi moji stanovnici Kokorića, kao što ulažemo napore sada prilikom porasta vodostaja, još veći napori nas čekaju kada se voda povuče i svijetla reflektora izgase. Niste sami sada, a nećete biti sami ni kasnije. Pronaći ćemo model pomoći u obnovi. To je naša dužnost i obaveza - stoji u statusu.
Lokalna škola pod vodom
Podsjećamo, splitsko-dalmatinski župan Blaženko Boban najavio je u četvrtak proglašenje elementarne nepogode u Vrgoračkom kraju zbog poplave u naselju Kokorići, dodavši tada da neće biti potreban angažman Hrvatske vojske.
"Vidljivo je i golim okom da će biti proglašena elementarna nepogoda - to će biti učinjeno sutra tijekom dana," rekao je župan Boban koji je dodao da će vatrogasci postaviti šatore za prihvat i rukovođenje daljnjim radom jer je lokalna škola već pod vodom.
"Crveni križ Splitsko-dalmatinske županije osigurao je nešto isušivača, međutim potrebno ih je još dodatnih 30-ak i to ćemo zatražiti od ministra Banožića i mislim da neće biti problema," kazao je župan Boban.
Kroz prvih devet dana prosinca na vrgoračkom području palo je 463 litre kiše po četvornom metru, odnosno količina koja inače padne u dvomjesečnom razdoblju. U posljednja 24 sata u Vrgorcu je palo 42 litre kiše po četvornom metru.
Jedna Nizozemska je otela ogroman teritorij od mora, a mi se mučimo sa nekim poplavama, jer su nesposobni kanale napraviti i održavati. Štoviše zadnji su rađeni za vrijeme Marije Terezije. Slijedeći puta opet glasajte sa iste. Da budem iskren, nije niti bolje tu u Slavoniji. Sve zapušteno...