Predavačima na javnim fakultetima zadovoljno je 68%, a na privatnim 95% studenata, pokazalo je istraživanje portala EduCentar o omjeru kvalitete javnih fakulteta i privatnih studija koje je provedeno na više od 400 studenata.
Od ukupnog broja ispitanika, 36% ih pohađa javni fakultet, dok je njih 64% na privatnom učilištu, priopćio je EduCentar.
Za javni fakultet većina ispitanika se odlučila zbog financijskih (ne)mogućnosti i zbog bolje reputacije koju javni fakulteti imaju kod poslodavaca dok se većina ispitanika za privatni studij odlučila prvenstveno zbog stajališta da imaju kvalitetnije profesore i da se lakše istaknuti u manjim grupama te da je moguće raditi uz studij.
Ispitanici javnih fakulteta najviše su zadovoljni profesorima (68%), dvosmjernom komunikacijom s profesorima (67%) i kvalitetom teorijske nastave (61%), a ispitanici privatnih učilišta dvosmjernom komunikacijom s profesorima (97%), zatim profesorima u održavanju nastave (95%) i pripremom koje im studij pruža za ulazak na tržište rada (92%).
Kao prednost studiranja na javnom fakultetu ispitanici ističu priznanje diplome kod poslodavaca i prihvatljivu cijenu školovanja, ali i snalažljivost koja se stječe studiranjem na javnom fakultetu, a kao prednost studiranja na privatnim učilištima ispitanici navode dobru komunikaciju s profesorima, primjerene veličine grupa i odlične uvjete za rad ( tehnička oprema i prostor). Kao nedostatke studiranja na javnim fakultetima ispitanici navode preveliki broj studenata u grupama i premali broj profesora, dok kao manu studiranja na privatnim učilištima ispitanici navode previsoku cijenu studiranja, manjak kredibiliteta diplome u očima poslodavaca i preniske kriterije za upis.
>> Izvanredni studij upisuju oni koji su pali na redovnom
Po kojim kriterijima studenti ocjenjuju predavača? Zanimljivo je proučiti s kakvim su predavači studenti zadovoljni. U kojoj mjeri se radi o izvrsnim stručnjacima koji kvalitetno prenose svoje znanje? U kojoj mjeri oni koji podilaze studentima stvarajući dojam uspješnosti (kako se, prema inflaciji petica, vidi da se radi u osnovnoj i srednjoj školi)?