Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović boravit će idućeg tjedna u svom prvom službenom posjetu Londonu, što potvrđuje važnost koju Ujedinjeno Kraljevstvo i RH pridaju svojim odnosima, a nakon toga i radnom posjetu Bruxellesu gdje će se sastati s čelnicima Europske unije i NATO-a.
U utorak će predsjednicu Grabar-Kitarović u Buckinghamskoj palači primiti kraljica Elizabeta II. Do toga susreta dolazi sedam mjeseci nakon što su u ožujku u dvodnevnom posjetu Hrvatskoj boravili britanski prijestolonasljednik Charles i njegova supruga Camilla, vojvotkinja od Cornwalla, u okviru turneje po regiji. Taj posjet nije imao političku dimenziju, ali je bio usredotočen na jačanje povezanosti dviju zemalja i njihovih građana.
Nakon audijencije kod kraljice, predsjednica će se sastati s premijerkom Theresom May s kojom će razgovarati o bilateralnim odnosima između dviju zemalja. Navečer će ministar za Europu Sir Alan Duncan prirediti primanje za predsjednicu u Lancaster Houseu.
Grabar-Kitarović će se u utorak odvojeno sastati i s britanskim ministrom obrane Michaelom Fallonom i predsjednikom Doma lordova. Održat će i predavanje na Londonskoj školi ekonomije i političkih znanosti.
Drugog i završnog dana posjeta, u srijedu, predsjednica će se sastati s ministrom gospodarstva Gregom Clarkom i imati radni ručak s predstavnicima banaka i investicijskih institucija. Popodne će posjetiti Bloomberg gdje je predviđen sastanak sa predstavnicima tvrtki i startupova informatičke tehnologije.
Hrvatska i Britanija su partneri
Ovaj posjet ukazuje na činjenicu koliko Ujedinjeno Kraljevstvo u ovom trenutku prepoznaje ulogu RH u okviru EU-a, još dok je i Britanija sama članica Unije, i u okviru NATO-a, ali i prepoznaje ulogu same predsjednice u djelovanju na jačanju europske suradnje i stabilizaciji područja JI Europe, rekao je izvor na Pantovčaku.
Podsjetio je da je bivšeg hrvatskog predsjednika Ivu Josipovića kraljica primila 2013. godine i kazao da nije uobičajeno da se susreti s monarsima događaju u tako kratkim intervalima.
Britanski veleposlanik u Hrvatskoj Andrew Dalgleish izjavio je da posjet predsjednice "potvrđuje važnost koju Ujedinjeno Kraljevstvo pridaje odnosima s Hrvatskom".
"Velika Britanija izlazi iz Europske unije, ali, kao što smo već jasno naglasili, Britanija nipošto ne okreće leđa Europi. Upravo suprotno, tražit ćemo i iskoristiti svaku priliku kako bismo ojačali odnose s našim partnerima u Europi", poručio je veleposlanik.
"Hrvatska i Velika Britanija su partneri, ne samo na bilateralnoj nego i na globalnoj razini, kroz UN i NATO", istaknuo je.
Podsjetio je da je Grabar-Kitarović među prvima je izrazila žaljenje zbog rezultata EU referenduma u Britaniji, ali da je također odmah naglasila kako se volja građana Velike Britanije mora poštovati, te da se sada treba fokusirati na jačanje bilateralnih odnosa, rekao je veleposlanik Dalgleish. "Upravo to je i naš cilj."
"Velika Britanija i Hrvatska danas surađuju u brojnim područjima – od obrane i sigurnosti do turizma, kulture, obrazovanja i globalnih tema. Ali uvijek postoje područja u kojima možemo učiniti i više. Ovaj posjet sjajna je prilika da to naglasimo", zaključio je.
Premijerka May je najavila da će do kraja ožujka 2017. Velika Britanija aktivirati članak 50 Lisabonskog ugovora čime formalno počinje postupak izlaska iz EU-a.
U tom kontekstu, ovim posjetom želi se dati naglasak prepoznavanju i buduće uloge Velike Britanije u transatlantskoj zajednici, a isto tako započeti razgovore o redefiniranju bilateralnih odnosa koji se sada velikim dijelom odvijaju u okviru europskih politika i europskih institucija, istaknuo je izvor u Uredu predsjednice.
Naglasio je da Hrvatska s Velikom Britanijom želi nastaviti snažnu gospodarsku, znanstvenu, obrambenu i sigurnosnu suradnju.
U Bruxellesu s čelnicima NATO-a i EU-a
Predsjednica Grabar-Kitarović putuje u srijedu navečer iz Londona za Bruxelles gdje će se sastati s glavnim tajnikom NATO-a Jensom Stoltenbergom te predsjednikom Europskog vijeća Donaldom Tuskom, predsjednikom Europske komisije Jean-Claudeom Junckerom i predsjednikom Europskog parlamenta Martinom Schulzom.
Krajem travnja bila je u svom prvom radnom posjetu sjedištu EU-a i NATO-a, a sada dolazi u drugi. Riječ je o redovitom dijalogu o temama koje su na dnevnom redu tih euroatlantskih integracija.
Na sastanku sa Stoltenbergom predsjednica će se dotaknuti jačanja obrambene suradnje između EU-a i NATO-a i podijelit će zabrinutost zbog nekih procesa i događanja u JI Europi s naglaskom na BiH. Jedan od važnih točaka bit će i hrvatska zastupljenost u institucijama NATO-a, doznaje se u Uredu predsjednice.
Teme sastanka s čelništvom Unije odnosit će se prvenstveno na raspravu o njezinoj budućnosti. Predsjedničina će poruka biti da je potrebno imati bolju Europu i to u onim područjima koja su u interesu građana, a to su sigurnost, zapošljavanje, gospodarstvo, ali ne nužno više Europe.
Također će razgovarati o europskom odgovoru na migrantsku krizu i o stanju u JI Europi, a dotaknut će se i pitanja hrvatske zastupljenosti u institucijama EU-a. Bit će riječi i o pripremama za hrvatsko predsjedanje EU-om u prvoj polovici 2020.
>> Kolinda Grabar-Kitarović: Izrael će njegovati Peresovu ostavštinu sada kada ga više nema
Englezi sa srbima dogovorili atentat na Franza Ferdinanda ne bi li osujetili izgradnju pruge Pruska - Turska, inspirirali ideju o velikoj srbiji ( po uzoru na veliku britaniju) i onda nas jos u Bleiburgu predali na klanje srbima. U novijijj povijesti, za vrijeme Domovinskog rata drzali srbsku stranu koliko god su mogli, i kad je sve to proslo onda su jos iz petnih zila sujetili pristup EU. Ovo su povijesne cinjenice, nikakvo huskanje. Samo pitam, sto sad spremaju?