Gospodarstvo, razmjena znanja u visokim tehnologijama, poljoprivreda te suradnja u sigurnosti i obrani s naglaskom na kibernetičku sigurnost i protuterorizam bit će glavne teme razgovora predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović i izraelskog državnog vrha tijekom državničkog posjeta Izraelu s ciljem podizanja odnosa na višu razinu, doznaje se iz izvora bliskih Pantovčaku. Predsjednica u Izraelu boravi od nedjelje do srijede, a danas se u Jeruzalemu sastaje sa svojim domaćinima, predsjednikom Reuvenom Rivlinom, premijerom Benjaminom Netanyahuom, predsjednikom Knesseta Yulijem-Yoelom Edelsteinom i ministrom vanjskih poslova Israelom Katzom.
Riječ je o prvom državničkom posjetu nekog hrvatskog predsjednika Izraelu što je ujedno i pokazatelj nastavka partnerske suradnje dviju strana, kao i strateškog opredjeljenja Hrvatske za blisku suradnju s tom, kako podsjeća izraelski veleposlanik u Hrvatskoj Ilan Mor, “geografski i geostrateški izoliranom” bliskoistočnom državom.
To je također uzvratni posjet nakon što je u srpnju prošle godine Rivlin bio prvi izraelski predsjednik u državničkom posjetu Hrvatskoj. U Izraelu su prije Kolinde Grabar-Kitarović tijekom svojih mandata bili i Stjepan Mesić i Ivo Josipović, koji su dolazili u službene posjete, kao što su to učinili i prethodni izraelski predsjednici, Shimon Peres 2010. i Moshe Katzav 2003. Ovaj državnički posjet dolazi nekoliko mjeseci nakon što je Hrvatska odustala od kupnje 12 izraelskih rabljenih borbenih zrakoplova F-16 Barak, vrijednih 500 milijuna američkih dolara, jer SAD nije Izraelu dao zeleno svjetlo za prodaju nadograđenih zrakoplova trećoj strani.
No iako je taj posao propao, zbog čega se glavni direktor izraelskog ministarstva obrane Udi Adam ispričao službenom Zagrebu, dvije zemlje odlučile su nastaviti dijalog te se, kako se doznaje, razgovara o gradnji tvornice streljiva u Hrvatskoj, kao i ostalih elemenata iz “paketa F-16”. Grabar-Kitarović u svoj je raspored uvrstila i posjet Haifi gdje će se potpisati sporazum o suradnji dviju luka, Rijeke i Haife te inaugurirati katamaran sagrađen u Hrvatskoj. Kao i 2015., tijekom radnog posjeta, predsjednica će i ovaj put u Jeruzalemu posjetiti Muzej holokausta Yad Vashem, a nakon ceremonije polaganja vijenaca dvije će strane na pet godina obnoviti Memorandum o suradnji u području poučavanja holokausta između Ministarstva znanosti i obrazovanja, Agencije za odgoj i obrazovanje i Yad Vashema. Pijetet prema Židovima ubijenim u NDH predsjednica države iskazat će u tišini, a govor u kojem je osudila taj režim održala je prilikom prvog posjeta.
Ustaski zlocini se ne mogu braniti. Kao i zlocini uopce. Predsjednica iz oportunizma vrluda sto se tice NDH.