Lojalni smo svojim saveznicama u NATO-u, to je veza odanosti i to je vjernost koju imamo kroz zajedničku pripadnost Sjevernoatlanskom savezu, a sve izvan toga je hladni nepoznati svijet, koji promatramo i u koji se ne možemo i nećemo previše uplitati – izjavio je predsjednik Republike Zoran Milanović nakon što je razgovarao s poljskim predsjednikom Andrzejem Dudom koji je boravio u službenom posjetu Hrvatskoj. Predsjednik Duda zahvalio je na prisutnosti hrvatskih vojnika u kontingentu NATO-ovih snaga u Poljskoj.
– Hrvatska i hrvatski vojnici svojom prisutnošću u Poljskoj pokazuju da smo ujedinjeni u savezu. Zamolio sam gospodina predsjednika da se broj vojnika s vremenom poveća – rekao je predsjednik Poljske. Po pitanju Ukrajine, Duda je nakon razgovora s Milanovićem imao dojam da se njihovi stavovi "podudaraju jer mi želimo da se ruska agresija završi, ali želimo da završi pravednim i trajnim mirom". Milanović je kasnije u svojoj izjavi ipak naglasio da mir u Ukrajini neće biti pravedan.
– Nažalost, rješenje neće biti pravedno – rekao je i dodao: – Rat u Ukrajini će završiti, ne na pravedan način jer to je nerealno, i vratit ćemo se prostoru realpolitike kakav nismo poznavali 30 godina, ali to je jedini način da opstanemo. Rusija neće otići. Rusija i Poljska neće biti prijatelji sljedećih 100 godina. I u takvim okolnostima ćemo morati živjeti…
Milanović je ponovio da Hrvatska neće sudjelovati u bilo kakvoj mirovnoj misiji u Ukrajini, koja bi se, vjeruje hrvatski predsjednik, vrlo brzo pretvorila u borbenu misiju. Podsjetio je da i Poljska također odbija mogućnost slanja svojih vojnika u Ukrajinu, u misiju nadziranja mirovnog sporazuma, ako on bude ispregovaran. – Bit ćemo prisutni u NATO članicama, ali preko toga ne – poručio je Milanović.
Predsjednik Poljske otkrio je da se u pismu glavnom tajniku NATO-a Marku Rutteu založio za to da na summitu NATO-a krajem lipnja u Haagu dogovori o novim ciljevima izdvajanja saveznika za obranu, da ono bude u visini najmanje 3 posto BDP-a. Američki predsjednik Donald Trump, inače, očekuje da europski saveznici pristanu na izdvajanje 5 posto BDP-a za obranu, što je razina koju Poljska trenutno ima, ali koja zvuči nerealno visoko mnogim drugim europskim saveznicima. Hrvatska ove godine doseže cilj od 2 posto BDP-a, dogovoren još 2014. na summitu NATO-a u Walesu. Predsjednik Duda tijekom svojih razgovora u Zagrebu nudio je Hrvatskoj da razmotri kupnju poljskog borbenog vozila Borsuk ili južnokorejskih tenkova K2, koji bi se trebali početi proizvoditi u Poljskoj.
– Treba biti svjestan da, kad govorimo o postotcima, onda moramo govoriti o tome što za određeni postotak možemo kupiti. Tenk košta 25 milijuna eura, a taj tenk je ugroziv i izbacuje ga se protuotrovom koji košta 100 tisuća eura. Ovdje smo u prostoru gdje se događa zamjena teza. Ne govorimo o postocima BDP-a, nego o tome koju razinu moći, dominacije i kinetičke sile za određeni kvantum novca i rada ti sebi možeš priskrbiti. Poljska se mora naoružati, ima taj prioritet, potpuno jasno, razumljivo, ali mi i dalje imamo više obrambenih politika unutar istog saveza – komentirao je predsjednik Milanović na zajedničkoj press konferenciji s predsjednikom Dudom na Pantovčaku.
Još jednom je pokazao naš predsjednik da su mu najvažniji domaći ljudi dok premijer radi na zamjeni stanovništva i mi svi šutimo jer to rade da bi sirotinja radila za minimalac da gazde u godini mogu mijenjati aute i kupovatii kuće pošto radnike plaćaju minimalno.