Ne trebaju mi čuvari, građani će me štititi, izjava je koja sve govori o novom predsjedniku Meksika Andresu Manuelu Lopezu Obradoru (zvanom Amlo).
Njegov prepoznatljiv spoj ekonomskog ljevičarenja, nacionalističkog naboja i populističkog pozivanja na narod osigurao mu je, nakon dva izgubljena izbora, konačno jedan šestogodišnji mandat. Novi se meksički lider, u zemlji koja ima predsjednički sustav, što mu osigurava poziciju vođe izvršne vlasti, već istaknuo s nekoliko izjava.
– Svoju ću plaću prepoloviti, a snizit ću i onu najviših dužnosnika – najavljuje Amlo.
Također, naglašava da će se brinuti o sirotinjskim krajevima i smanjiti nejednakost u zemlji. S obzirom na to da su u zemlji koja posrće pod teretom političkog nasilja i narkokartela birači željeli čuti glas političara autsajdera, njegov je stil pao na plodno tlo.
Središte izvršne vlasti
No, iako će kao predsjednik prisegnuti tek 1. prosinca, Amlo se već suočio s realnošću. Ne samo sive meksičke svakodnevice nego sasvim upitne realnosti provođenja svih njegovih obećanja.
Odmah na prvoj konferenciji za novinare nakon izbora morao se odrediti prema fiskalnoj disciplini, poslovnim slobodama i neovisnosti središnje banke te je za svaki od tih elemenata meksičkog gospodarstva rekao da će ga poštovati. Usto je potvrdio da će Meksiko ostati dio Nafte (Sjevernoameričkog sporazuma o slobodnoj trgovini). No, već za 2019. najavio je povećanje izdataka za mirovine i programe za mlade.
– Tijekom tog perioda moramo se pobrinuti da tranzicija bude uredna i mirna te da ne bude šokova za gospodarstvo, da se ne izgubi povjerenje – kaže.
No, kako je istodobno najavio da neće biti povećanja poreza, tek se nagađa gdje će Amlo sredstva za nove izdatke naći. Njegova je poruka jednostavna: uz manju korupciju, državni će proračun imati više novca. No, malo je kojeg analitičara uvjerio u to.
Ne Trumpovu zidu
Meksiko muči i nasilje povezano s preprodajom droge koje zemlju košta 88 života dnevno, a Amlo kaže da su se vlasti dosad s njime pogrešno obračunavale.
– Umjesto upotrebe sile, bavit ćemo se uzrocima iz koje nesigurnost i nasilje izviru – objasnio je Amlo, koji smatra da mlade ljudi siromaštvo otjera u kriminal.
U vanjskopolitičkim odnosima čeka ga, prije svega, jedna tema: SAD Donalda Trumpa. Američki je predsjednik na vlast došao na valu obećanja o gradnji zida između dvije zemlje, a Amlo mu se odlučio suprotstaviti – knjigom. Ne u prenesenom izdanju, već doslovno objavljivanjem knjige pod imenom “Nova nada za Meksiko – ne za korupciju, nasilje i Trumpov zid”.
Taj naslov stoji na nedavnom engleskom prijevodu djela i, kako se odmah po njegovu izboru, očekivala eskalacija nacionalizma između američkog i budućeg meksičkog lidera, svijet je iznenadio ugodan početak njihova odnosa. “Izrazito se veselim suradnji s njim. Moramo mnogo toga napraviti u korist obje zemlje”, napisao mu je u čestitci na Twitteru Trump, a odmah nakon izbora obavili su “razgovor pun poštovanja”. No, kako je Trumpove poteze Amlo prije opisivao “rasističkima” i govorio da će ga “staviti na svoje mjesto”, pitanje je koliko će uljudnost dugo trajati.
Congratulations to Andres Manuel Lopez Obrador on becoming the next President of Mexico. I look very much forward to working with him. There is much to be done that will benefit both the United States and Mexico!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) July 2, 2018
Budući meksički predsjednik najavio je da će se birači već za tri godine moći na referendumu izjasniti vjeruju li mu još. Kratak je to period za tako puno obećanja.
Donald Trump objavio da se SAD povlače iz nuklearnog sporazuma s Iranom