Kamioni splitske Čistoće u 12 sati i 10 minuta izašli su iz kruga tvrtke i krenuli na posao nakon što su od ranoga jutra štrajkali. Kamioni su cijelog jutra ostali u krugu tvrtke, a kontejneri su ispražnjeni jedino u krugu bolnice i staračkih domova. Svi ostali, uključujući i one uokolo škola i vrtića, ostali su puni.
Međutim, pregovori Nezavisnog sindikata Čistoće s Upravom, gradonačelnikom Puljkom i njegovim zamjenikom Ivicom Ivoševićem koji su trajali cijelog jutra, urodili su plodom. Štrajk je započet iako su predstavnici Grada još ranije popustili gotovo svima zahtjevima nezavisnog sindikata Čistoće, predvođenog povjerenikom Marinom Jadrićem.
Sporno je bilo povećanje plaća, Grad je nudio 6%, što je povećanje koji će dobiti svi zaposlenici gradskih tvrtki i ustanova, a oni su tražili 1000 kuna svima plus uvođenje sistematizacije u kolektivni ugovor. Gradonačelnik Puljak i njegov zamjenik jučer su prije svitanja bili s radnicima Čistoće, nastojali su ih uvjeriti da ne idu u štrajk, a situacija je povremeno bila naelektrizirana.
Obje strane, gradonačelnik Ivica Puljak i Nezavisni sindikat Čistoće na koncu su popustili i dogovorili su se. Ivica Puljak je izjavio je da će svaki radnik dobiti po 100 eura bruto kao mjesečni dodatak, a podižu se i koeficijenti najnižim plaćama. Kaže kako je sindikat odustao od zahtjeva da sistematizacija uđe u kolektivni ugovor. U ranijim pregovorima prihvaćeno je povećanje za smjenski rad 10%, za prva 42 dana bolovanja dogovoreno je da radnik dobiva 90% plaće, ugovoreni su troškove prijevoza i prehrane, prigodne nagrade i otpremnine.
Radnici splitske Čistoće imaju najveće plaće u svojoj branši u državi, što je Večernji list istražio početkom godine. Prema podacima koje nam je dostavila Čistoća Split, prosječna isplaćena plaća za vozača u prosincu je iznosila 1549,53 eura neto. Na osnovicu plaće idu svi dodaci s obzirom na staž, rad na državni praznik i nedjelju, prekovremeni sati i ostali dodaci koje radnici imaju na temelju Kolektivnog ugovora. Prosječna isplaćena plaća za iznosača otpada u prosincu 1383,61 eura neto.
Međutim, tijekom štrajka pometačice gradskih ulica pokazale su svoje platne liste, jedna je dobila 750 eura, druga je primila plaću nešto veća od 1000 eura. Upravo njima će se, zahvaljujući dogovoru, povećati koeficijenti. Splićani su podijeljeni što se tiče podrške radnicima. Jedni poručuju: "Neka štrajkaju, podržavam", drugi smatraju da radnici Čistoće već imaju dobre plaće, a ne održavaju grad dovoljno čistim.
Eh, kada bi Hrvatski narod bio jedinstven, čvrst i hrabar, pa da svi izađemo na ulice da tražimo plaće dostojne jedne lijepe zemlje, jedne članice EU i Šengena.