Na području naše regije premalo je strojara, liječnika, matematičara i profesora jezika, a previše ekonomista, učitelja i stručnjaka za multimediju - sugerira najnovija publikacija Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, u kojoj se treću godinu zaredom daju preporuke za upisnu politiku u srednje škole i visoka učilišta te za stipendiranje učenika i studenata na područjima županija za 2014. godinu.
Zagorje i Varaždin
Preporuka nastaje na temelju analize statističkih podataka o nezaposlenima te iskustvom koju stječu savjetnici za zapošljavanje u pojedinm područnim uredima Zavoda.
Prenosimo preporuke HZZ-a po našim županijama u sferi visokog obrazovanja.
U Krapinsko-zagorskoj trebalo bi povećati broj upisanih i stipendiranih studenata s područja sestrinstva, medicine, anglistike, germanistike, matematike, strojarstva, elektrotehnike, farmacije, kroatistike, informatike, agronomije, edukacijske rehabilitacije, građevinarstva te arhitekture i urbanizma, a smanjiti broj studenata s područja radiološke tehnologije, poslovne ekonomije, fizioterapije, radne terapije, politologije, ekonomije - smjer menadžmenta te prometa - cestovni smjer.
Što se Varaždinske županije tiče, HZZ preporučuje da se poveća broj upisanih i stipendiranih studenata s područja strojarstva, elektrotehnike, medicine, matematike, fizike, psihologije, farmacije te engleskog i njemačkog jezika.
S druge strane, smanjiti treba upise na ekonomiju, multimediju, na učiteljski studij te inženjerstvo okoliša.
Podravina i Međimurje
U Koprivničko-križevačkoj županiji premalo je studenata sestrinstva, građevinarstva, medicine, glazbene umjetnosti, matematike, rehabilitacije, fizike, njemačkog i engleskog jezka, farmacije, psihologije, strojarstva i elektrotehnike, a previše je onih koji studiraju ekonomiju.
Što se Međimurske županije tiče, stručnjaci HZZ-a preporučuju da se upisuje i stipendira više studenata s područja strojarstva, radne terapije, obućarske tehnologije, medicine, elektrotehnike, građevinarstva, računarstva, matematike, fizike, anglistike, germanistike, farmacije, rehabilitacije, logopedije i psihologije.
S druge strane, previše je studenata ekonomije, menadžmenta turizma i sporta te onih na učiteljskim studijima.
- Promjene obrazovne upisne politike i politike stipendiranja na temelju preporuka HZZ-a pridonijet će usklađivanju obrazovanja s potrebama tržišta rada odnosno umanjiti neusklađenost između ponude i potražnje rada - ističu u Zavodu.