Pet godina prošlo je od pogibije mladog tenisača Marina Šuice (15) iz Čakovca, koji je 9. rujna 2010. podlegao ozljedama zadobivenima u prometnoj nesreći koja se dogodila pet dana ranije. Njegov trener Saša Tuksar (32) iz Murskog Središća vozio je mlade tenisače na avion u Budimpeštu te se na autocesti, šezdesetak kilometara od tog grada, zaletio u kamion. Trener je optužen da je skrivio prometnu nesreću s poginulom osobom, no pravomoćne presude još nema.
Angažirali detektivku
– Poslao sam na godišnjicu Marinove smrti upit Županijskom sudu u Varaždinu kad će biti donesena drugostupanjska presuda. Prve dvije presude koje je donio Općinski sud u Čakovcu bile su ukinute, a sad čekamo odluku za treću, kojom je Tuksar ponovno osuđen na tri godine zatvora. Nevjerojatno je da suđenje tako dugo traje i da još ne znamo tko je skrivio nesreću – kaže Marinov otac Nikola, čakovečki poduzetnik. Prve dvije presude Općinskog suda (prva na dvije i pol, a druga na tri godine zatvora) pale su zbog pogrešaka u tumačenju zakona i nezakonitog prikupljanja dokaza, a treća je presuda, kako smo ovih dana doznali na Općinskom sudu u Čakovcu, donesena 5. prosinca prošle godine.
– Optuženik Saša Tuksar proglašen je krivim i osuđen je na tri godine zatvora. Presuda nije pravomoćna jer su protiv nje žalbu izjavili i branitelj okrivljenika i tužiteljstvo – kaže sudski savjetnik Općinskog suda Branko Stanić. Na Županijskom sudu napominju da je predmet u žalbenoj fazi.
– Žalba je primljena 15. lipnja i u primjerenom roku bit će riješena – ističe glasnogovornik Igor Pavlic. Marin Šuica je bio najperspektivniji hrvatski juniorski tenisač kojem su predviđali sjajnu karijeru, a trener Tuksar je bio Davis kup reprezentativac. Prema podacima iz sudskog spisa, tog je dana vozio 169 kilometara na sat na autocesti na kojoj je ograničenje 130 i zabio se u stražnji dio kamiona. Roditelji su o nesreći obaviješteni u 8.30 sati. Prva presuda ukinuta je jer je Općinski sud uvažio iskaz privatne detektivke iz agencije Sova, koju su unajmili Marinovi roditelji želeći dokazati da je Tuksar u noći uoči puta boravio u kafićima i noćnim klubovima, pa je na put u 4.20 sati krenuo neispavan. Detektivka je u svjedočenju navela da je Tuksar u noći prije puta viđen u lokalima Dada i Guru u Čakovcu.
Kako tumačiti zakon
Da su to znali ne bi mu, kaže otac Nikola, dopustili da vozi Marina. Županijski sud upozorio je, međutim, da se iskazi privatnih detektiva ne smiju uzimati u obzir u kaznenim djelima koja se pokreću po službenoj dužnosti. Druga presuda "pala" je zbog pogrešaka u tumačenju propisa iz Zakona o sigurnosti na cestama. Pokušali smo preko članova njegove obitelji doći do Saše Tuksara, no nismo uspjeli. On je u ovih pet godina izbjegavao novinare. Njegov brat Stanko je nakon nesreće za Večernji list izjavio da mu je Saša rekao da je vozio 140 kilometara na sat, a ne 180, kako je tvrdio Marinov otac, te da nije do tako kasno bio u kafićima.
>> Suđenje tenisaču Tuksaru za prometnu nesreću kreće ispočetka
>> Roditelji tenisača Marina Šuice: Tuksar nam nije ni izrazio sućut
"Županijski sud upozorio je, međutim, da se iskazi privatnih detektiva ne smiju uzimati u obzir u kaznenim djelima koja se pokreću po službenoj dužnosti." -- kakva je ovo praksa? Ili se uvažavaju ili ne. Ne možeš ih uvažavati samo u privatnim tužbama jer ih, po ovome, država ne smatra valjanim iskazom -- ovo bi trebalo pasti na ustavnom jer ne može biti malo ovako, malo onako --- ako privatni istražitelj ne može dati dokaz za kazneno djelo (po službenoj dužnosti) onda zašto bi se isti uvažavao ako se radi o tužbi gdje netko mora nadoknaditi štetu ili išta drugo --- fakat nismo normalni...