Ostvarenje projekta 'Gornji horizonti' koji podrazumijeva prevođenje voda iz slijeva Neretve u slijev Trebišnjice, čime se neretvanskom slijevu oduzima oko četiri milijarde kubika vode godišnje, imao bi katastrofalne posljedice po poljoprivrednu proizvodnju u dolini Neretve od koje živi više od 40.000 ljudi, upozorili su zastupnica u Europskom parlamentu i predsjednica HSP AS Ruža Tomašić i saborski zastupnik HSP AS Ivan Šimunović koji su udružili napore kako bi se taj projekt zaustavio.
Ruža Tomašić tako je uputila pitanje Europskoj komisiji u kojem je istaknula kako Hrvatska prema člancima 10. i 11. u poglavlju 3. Berlinskih pravila o vodnim resursima ima pravo upravljati bazenom Neretve, a isti članci obvezuju države da upravljaju međunarodnim riječnim bazenima u dobroj vjeri, što ovdje nije slučaj. Pitala je Komisiju je li upoznata s ovim slučajem i hoće li stati u zaštitu prava država članica da sudjeluju u upravljanju riječnim bazenima koje dijele s trećim zemljama kao i hoće li Komisija ustrajati na rješavanju ovakvih otvorenih pitanja s državama iz susjedstva tijekom njihovih pregovora za članstvo u EU.
Šimunović posebno je zainteresiran za ovo pitanje jer se dolina Neretve nalazi u 10. izbornoj jedinici odakle je odabran za zastupnika u Hrvatskom saboru. Stoga je uputio zastupničko pitanje Vladi RH u kojem je pitao ministra zaštite okoliša i prirode Mihaela Zmajlovića koji je stav Hrvatske prema ovom projektu i što Hrvatska poduzima kako bi se sačuvao tok Neretve čija dolina je jedno od najplodnijih područja Hrvatske.
U svom pitanju naglasio je kako se u dolini Neretve uzgaja jedan od rijetkih poljoprivrednih proizvoda koje Hrvatska izvozi. Upozorio je Vladu kako izgradnja tri hidroelektrane koja se planira ovim projektom pretpostavlja drastično reguliranje međunarodnog vodotoka, što bi prema mišljenju stručnjaka moglo dovesti do potpunog isušivanja dijela vodotoka Neretve koji prolazi kroz Hrvatsku.
- Neretva bi preusmjeravanjem manjih rijeka koje se u nju prirodno ulijevaju izgubila znatan dio svog hidropotencijala, a povećani salinitet bi potpuno onemogućio uzgoj voća i povrća u dolini Neretve južno od Čapljine. To bi predstavljalo snažan udarac na lokalno gospodarstvo koje opstaje uglavnom od uzgoja voća i povrća na zemljištima uz rijeku, ali i na hrvatsku poljoprivrednu proizvodnju kojoj je proizvodnja u dolini Neretve značajan dio, i to onaj uspješniji - navodi Šimunović u obrazloženju.
Upozorio je i na očito kršenje Berlinskih pravila prema kojima Hrvatska ima pravo sudjelovati u upravljanju bazenom Neretve i istaknuo kako smatra da je u ovom slučaju nužna oštra reakcija Hrvatske kako bi se zaustavio ovaj projekt i zaštitila Neretva, a s njom i brojna radna mjesta i egzistencija obitelji koje žive upravo od uzgoja voća i povrća u dolini Neretve.
>>Prijeti katastrofa: Republika Srpska isušuje dolinu Neretve
Bravo EU zastupnici. Zar samo 2, a ima ih 12?