Iz Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije poručuju svim jedinicama lokalne samouprave, dakle, gradovima, općinama i županijama, da je u tijeku prikupljanje podataka o lokacijama ilegalnih otpada diljem Hrvatske, odnosno, gradovi i općine mogu se prijaviti za potencijalno (su)financiranje sanacije lokacija onečišćenih otpadom za koje postoji rješenje Državnog inspektorata. Lokacija onečišćenih otpadom za koje postoji rješenje Državnog inspektorata prema procjeni ima više od 50, a točan broj znat će se nakon prijave jedinica lokalne samouprave na ovaj javni poziv, za koji je rok dostave podataka 10. ožujka 2025. Ovaj su poziv Ministarstvo i Fond za zaštitu okoliša najavili još u prosincu.
– Ministarstvo je pribavilo podatke o dosad izdanim rješenjima ili nalozima za nelegalno ili neodgovorno postupanje s otpadom u Hrvatskoj te je u tijeku ažuriranje istih u suradnji s Državnim inspektoratom RH. Podaci o okvirnim količinama i procjena troškova zbrinjavanja bit će obznanjeni u drugoj polovini ožujka. FZOEU i Ministarstvo će u koordinaciji s ostalim nadležnim tijelima osigurati potrebna sredstva za zbrinjavanje pri čemu će se poduzimati sve radnje potrebne za osiguranje imovinskopravnih interesa RH, tj. terećenje i naplata od pravnih osoba koje su prvotno bile dužne ukloniti otpad. Lista prioriteta i rokovi bit će objavljeni u travnju, a zbrinjavanje će početi po utvrđenoj listi prioriteta. Prve nabave za geodetske radove i dodatne istražne radove, gdje budu potrebni, počet će u travnju – navode u Ministarstvu. Ističu i da će javne nabave radova za uklanjanje otpada od ovlaštenog tijela biti pokrenute najkasnije sredinom ove godine.
– Zbrinjavanje nepropisno odloženog otpada u slučajevima kada rješenja o uklanjanju glase na jedinicu lokalne samouprave, dakle kada je riječ o tzv. divljim odlagalištima, sufinancirat će FZOEU. U tom slučaju, ovisno o kriterijima, preostala sredstva do 50% procijenjenog troška snosit će lokalna samouprava – dodaju u Ministarstvu. Najavljuju i konzultacije na temu gospodarenja otpadom, a u vezi sa značajnim lokacijama na kojima je već nezakonito ostavljen otpad ili je riječ o tzv. "crnim točkama" na čijoj sanaciji su pokrenute mjere sanacije. Tako će konzultacije u ožujku održati u Kaštelanskom zaljevu, Salonit Kosici i Dugom Ratu u Splitsko-dalmatinskoj županiji. U Zadarskoj će županiji obići lokacije Biljane Donje i Benkovac, zatim lokaciju opasnih odlagališta iz zadnje afere u Varaždinu, zatim u Gospiću i Poznanovcu u Krapinsko-zagorskoj županiji, koje će svakako biti visoko na listi prioriteta za zbrinjavanje.