Prijetili su izolacijom Hrvata

23.11.2005.
u 18:58

Član Predsjedništva i bivši predsjednik HDZ-a BiH Bariša Čolak bio je posljednji od osam čelnika stranaka uključenih u razgovore o ustavnim promjenama koji je potpisao Washingtonsku izjavu. Najprije je na ručku američkome podtajniku Nicholasu Burnsu poručio kako za to nema ovlasti HDZ-a BiH, nakon čega su uslijedili burni diplomatski nastavak i brojne konzultacije. U dramatičnoj večeri Čolak je potpisao dokument čiji je sadržaj razvodnjen, na njegovo traženje. U slučaju nepotpisivanja Izjave, kako je u intervju Večernjaku rekao Čolak, prijetila je izolacija.   

ČOLAK: Izjava se ne može ni u kojemu smislu predstavljati ustavnim reformama. U odnosu na Bruxelles nije napravljen gotovo nikakav pomak osim Vijeća ministara. Predsjedništvo nije dogovoreno, Dom naroda nije dogovoren.

VL: Što je usklađeno o Vijeću ministara?  
ČOLAK: Svi se slažu da se za dva ministarstva proširi Vijeće ministara, ali ne postoji suglasnost, niti o kojima bi trebalo biti riječ.   

VL: U javnosti su se spominjali gospodarstvo i poljoprivreda?!  
ČOLAK: Da. Nismo se složili niti o načinu odlučivanja jer je to bio ključni trenutak kada je gospodin Tihić prekinuo pregovore. 
 
VL: Je li točno da je Tihić kritizirao Donalda Haysa što bošnjačku stranu predstavlja opstrukcionistima?  
ČOLAK: Ne bih želio govoriti što je gospodina Tihića iritiralo. Točno je da je nakon rasprave s Haysom Tihić rekao kako se razgovara povišenim tonom, što mu je bilo neprihvatljivo.   

VL: Mediji su zabilježili kako ste bili posljednji koji je potpisao izjavu u ime HDZ-a te da su prije toga prethodile dramatične konzultacije?!  
ČOLAK: To je činjenica. Ipak, Izjava nam je podijeljena u 14 sati na ručku s podtajnikom Burnsom. Ja nisam mogao potpisati takvu izjavu, što sam poručio gospodinu Burnsu i ostalim predstavnicima američke vlade, što je najprije primljeno s vidljivim iznenađenjem.   

VL: Je li bilo pritisaka za potpisivanje Izjave?
ČOLAK: Ne može se govoriti kako nas je netko prisilio da to potpišemo. Međutim, s naše strane, uključujući i predsjednika Jovića, na ovu se Izjavu nije gledalo u kontekstu Instituta za mir, nego prijedloga američke vlade. Jasno smo, ipak, poručili tijekom posljednjeg razgovora da inzistiramo na detaljima koja traži naša stranka.  

VL: Je li vam obećan ustupak?  
ČOLAK: Američka će vlada svim sudionicima procesa uručiti posebno pismo u kojemu će istaknuti kako se ne radi o završetku razgovora, nego da će Vlada SAD-a biti uključena u daljnji proces integracija i ustavnih promjena u BiH.   

VL: Je li točno da ste zajedno s predsjednikom Jovićem odlučili da se Izjava potpiše?  
ČOLAK: Što se tiče gospodina Jovića, mislim da će to osobno potvrditi. Ja ću samo reći kako sam bio posljednja osoba koja je na to pristala, dakako, uz dodatno jamstvo. Procijenilo se u tome trenutku da bi bilo loše baciti rukavicu u lice najvećoj svjetskoj sili, i to još u trenutku kad je Izjava, na naše traženje, razvodnjena.   

VL: Je li prijetila opasnost izolacije stranke i Hrvata u BiH nepotpisivanjem Izjave?  
ČOLAK: Apsolutno. Mi nismo jednostavno mogli biti nasuprot cijeloga procesa. I drugi diplomatski krugovi koji su bili ovdje nazočni ukazivali su nam na tu činjenicu. Zato je procijenjeno da je potpisivanje Izjave puno bolji potez nego izolacija, koja bi se odrazila na stranku i na narod.   

VL: U petak je već rasprava u Predsjedništvu HDZ-a BiH, koji ipak nije dao suglasnost za potpisivanje bilo kakvog dokumenta?!  
ČOLAK: U Washingtonu sam sasvim otvoreno poručio da sam Izjavu potpisao izvan naputaka stranke. To sam poručio podtajniku Burnsu i gospodinu Haysu. Zato sam spreman preuzeti potpunu odgovornost i snositi posljedice.   

VL: Kakav nastavak angažmana očekujete od američke diplomacije o ustavnim reformama?
ČOLAK: Mislim da će oni već početkom prosinca poslati svoje izaslanstvo u BiH i pokušati uskladiti nekoliko pitanja. Iskreno, međutim, postoje dijametralno suprotstavljena stajališta kad se radi o Predsjedništvu.   

VL: Smatrate li pozitivnim što su Sjedinjene Države uključene u proces ustavne reforme?  
ČOLAK: Ovaj se proces ne bi niti pokrenuo da nije bilo SAD-a. Ne bi se ni moglo omogućiti zajedničko sjedanje za stol da se nisu angažirali. Iznimno je značajno da stranka bude aktivni sudionik predstojećih pregovora. U svakom slučaju, ako mi ne budemo zadovoljni ponuđenim rješenjima u svakom trenutku se može reći ne.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije