Neposredno nakon što je Iran započeo vojne vježbe i zaprijetio da će blokirati Hormuški tjesnac i tako onemogućiti izlazak tankera s naftom iz Perzijskog zaljeva, cijene barela nafte na svjetskom tržištu skočile su za četiri dolara.
Tako se barel plaćao 111 dolara, a stručnjaci tvrde da će cijene i dalje rasti, sve dok iranska prijetnja blokadom ne bude uklonjena.
Prijetnja raketama
U samom tjesnacu napetost je sve veća jer na nevelikoj udaljenosti patroliraju iranska i američka flota. Dodatnu tenziju stvorila je poruka glavnog zapovjednika iranskih oružanih snaga koji je Amerikancima kazao da im ni na pamet ne padne da u Zaljev ponovno pošalju svoj nosač zrakoplova s pratećom flotom. Ako to učine, iranska će ga mornarica gađati novim raketama koje je testirala prije dva dana i koje su se pokazale kao vrlo uspješne i precizne.
Cijela ova priča zakotrljala se nakon što je međunarodna zajednica, na čelu sa Sjedinjenim Državama, Iranu zaprijetila novim sankcijama ako odmah ne ugase svoj nuklearni program. Nakon što je Iran zaprijetio zatvaranjem tjesnaca, Washington je priopćio da je to očit znak da postojeće sankcije protiv Irana imaju učinka, odnosno da Teheran već i te kako osjeća negativne posljedice. Kao očit dokaz da je to tako navodi se i to da je iranska valuta rial u posljednjih nekoliko mjeseci izgubila na vrijednosti 12 posto.
Prikrivanje teškoća
State Department procjenjuje da Teheran sve više i više osjeća međunarodnu izolaciju pa vojnim vježbama i prijetnjama pokušava odvući pozornost vlastite javnosti od teškoća u zemlji, ponajprije ekonomskih, koje su izravna posljedica sankcija.
Iako se na ovome osjetljivom strateškom mjestu intenzivno zvecka oružjem, analitičari tvrde da je malo vjerojatno da će se Iran odvažiti na zatvaranje tjesnaca zato što bi to moglo biti pogubno za Teheran.
da se vozimo na struju, bilo bi tak svejedno